cinsiyetsiz tuvalet - youreads 1. Efendim varmış böyle bir uygulama türkiye'de. Şahsen haberim yoktu benim. 2016 şubat ayında boğaziçi üniversitesi'nde başlamış ilk olarak. Gazetede gördüğüm haberde de +400 imza ile bir fakültede tuvaleti cinsiyetsizleştirmiş odtülüler. Tabii yönetim yalanlamış mevzuyu: http://www.cnnturk.com/turkiye/cinsiyetsiz-tuvalete-odtu-yonetiminden-yalanlama

  Kadınla erkek biyolojik olarak farklı yaratıklardır. Tuvaletler de sadece boşaltım faaliyetinin yapıldığı yerler değildir. Başlı başına pisuvarın varlığı bile farkı belli eder. Kaldı ki birçok amaçla kullanılır tuvaletler. Cinsiyet ayrımı tabii ki olacak tuvaletlerde. Toplumsal cinsiyetçilik sorunun dikkat çekmek için biraz fazla marjinal bir yöntem olmuş bence. Neyse ki yaygınlaşmaz bu olay. Her türlü sapıklığın, cinsel suçun kol gezdiği ülkede düşünemiyorum böyle bir tuvalet tipini. Anca odtü ve boğaziçi'nde olur zaten, ötesi hayal bile edilmemeli.

  Bir de +400 imza ne demek? İmza her şeyi çözüyor mü? Yarın bilmem ne sikim zaim üniversitesi çıkıp da +400 imza ile yemekhaneyi haremlik-selamlık hale getirdik derse ne diyeceğiz? Demokrasi her yerde uygulanamaz. Her şeyin kaidesini de yönetilenler belirleyemez. Devlet ve idari teşkilat bunun için vardır zaten. O yüzden imza toplayarak her şeyi değiştirme fikrine fazla itibar etmemek gerek.
  ae
 2. bu cinsiyetsiz tuvalet olayi biraz abartildi. durum soyle ki; all gender restroom dedikleri olayi tum tuvaletler icin uygulayamazsin. nasil uygulayamazsin soyle anlatayim icerisinde birden fazla kabin olan, alttan ayaklarin gozuktugu yada pisuvar bulunan tuvaletler cinsiyete gore olmak zorunda. ama icerisinde sadece bir lavabo ve klozet bulunan ve dis kapisi (kabin kilidi degil) kilitlenen tuvaletleri tum cinsiyetlere serbest yapabilirisiniz. bu tum dunyada boyledir.

  benim universitemde bircok all gender restroom var ama girince kapini kilitliyorsun. alisveris merkezlerinde aile tuvaletleri var anne baba cocuk beraber girebiliyor, iceride cocuk bezleme bolumu vs oluyor. iceri girilince kapi kitleniyor.

  odtu nasil yapti bilmiyorum ama icerisinde bircok kabin bulunan, pisuvar vs olan tuvaletleri herkese acmak sacma. kendi evinizdeki tuvalet gibiyle yapisi all gender dersin, kapiya isaretini yapistirirsin.

  he kullanima ve temizlige gelecek olursak. benim calistigim yerde iki tane tuvalet var ve ikisi de all gender. temizlik konusunda bir sorun yasamadik. birkac kez etrafta kanli ped birakildi o kadar baska vukaat olmadi.

  lgbtq olayina gelirsek, evet all gender restroom bir gerekliliktir her binada olmasi gerek. alisveris merkezi, okul, kutuphane vs ama bu tuvaletler tek kisilik ve kapi distan kilitli olmali kabin kilidi degil. benim yorumlamam ve gozlemlerim boyle.

  edit: cinsiyetsiz (bu ibareyi de sevemedim) tuvalet olayina karsi degilim sadece kadin/erkek tuvaletinin yani sira tum cinsiyetler icin de bir tuvalet olmasi taraftariyim.
 3. olayı çok yakından takip etmemekle birlikte bir kaç tuvaletin cinsiyet ayrımına sahip olması ile çözülebileceğini düşünüyorum. isteyen istediğine gider, ülke gündemini boş muhabbetle meşgul etmek çok kolay, burada bile bu sabun köpüğünden olay için akıyor girdiler. (bkz: efendim durduramıyoruz) ve (bkz: nereye sıçacak bu millet)
 4. anahtarı, kilidi olan tek kişilik tuvaletlerde gayet mantıklı da diğer türlüsü, dünyada örneği var mıdır, yok mudur bilmem ama this is turkey. gereksiz işler.

  ekleme: şimdi ben başlıkta yazılanların çoğunu okudum. bir klasik olarak ergen özgüveniyle atarlanma, küfür kafir konuşarak kendine pek bir marjinal, pek bir zeki görünümü verdiğini düşünme hastalığı bu başlıkta da nüksetmiş. alıcısı var ki yapıyorlar ama bu küfürle konuşma işi yüksek sesle konuşmaya benzer sadece karşınızdakinin kulaklarını ağrıtırsınız.

  son olarak, aptallardan ya da aptallıktan asla ama asla rahatsız olmam ama zeki olduğunu düşünen yani boş bir öz güven sahibi bir aptal beni çok irite eder.