1. "çıplak maja" şeklinde de anılır. ispanyol ressam francisco de goya'nın 1790 ile 1800 yılları arasında tamamladığı tahmin edilen tablosudur.

  eser, şu anda madrid'de bulunmaktadır. prado adlı bir müzede sergilenmektedir. ressam, ispanyol engizisyonunun çıplak kadın resimlerinin yapılmasını yasakladığı bir dönemde, ispanya başbakanı manuel de godoy'un isteği üzerine bu tabloyu yapmıştır. resim, godoy'un koleksiyonuna 12 kasım 1800 tarihinde katılmıştır.

  goya bu çalışmasında, üzerinde yastıklar olan yatakta uzanmış çıplak bir kadını betimledi. bu tablo on dokuzuncu yüzyıl romantizmindeki erotik imgelemin mihenk taşlarından biri oldu.

  goya bu çalışmada, üzerinde yastıklar bulunan bir yatakta uzanmış, çıplak bir kadını betimlemiştir.

  goya'nın bu betimlemesi, ressamın hayal dünyasına aşağı tabakadan kadınlarla alakalı çekimser bir günah işleme dürtüsü bulunduğu şeklinde yorumlanmıştır. sanat tarihçisi theodor hetzer tabloyla ilgili görüşlerini şu şekilde açıklamıştır:

  "goya, bizleri çıplak kadının gerçekçi vücut yapısı üzerinde konsantre olmaya zorladı. hiç kimse resmin güç ve enerji sahibi olduğunu reddedemez ve bu özellik, goya'nın diğer tablolarında da vardır. bütün bu söylediklerimin ötesinde, bu eser, goya'nın en keskin özelliğini ortaya çıkardı: insan vücuduna yeni gözlerle bakabilmek."

  ayrıca bakınız
  ---
  giyinik maya - https://tr.wikipedia.org/wiki/giyinik_maya

  giyinik maya ve çıplak maya - http://birazresimtaniyali...k-maya-ve-cplak-maya.html

  kaynak
  ---
  1. https://tr.wikipedia.org/wiki/%c3%87%c4%b1plak_maya