1. beden için çok sağlıklıdır. daha fazla hava alıyor ve çok daha huzurlu uyuyabiliyorsun.
 2. 'hep üzerimde bir şeylerle uyudum bir de böyle uyuyayım' diyerek denememin ardından sabahları daha rahat uyandığımı gördüğüm eylem. tabi bağlantısız da olabilir onu bilemem. ayrıca yalnız yaşamayan ya da en azından ailesiyle yaşayanlar için zordur.
 3. 99 depreminden bir müddet sonra bıraktım.

  bir arkadaşım çiftehavuzlar'da ki evinde depremle uyanıp dışarı çıkmış. çırılçıplak genç, güzel ve alımlı bir kadın arkasında mahallenin tüm köpekleri kah ağlayarak, kah gülerek önünden geçmiş.

  arkadaşım bu olayı anlatınca, ucunda tal taşşak sokağa fırlayıp ortalıkta dolanmak var diye düşünüp giyinmeye başladım. içinde pil, walkman, su, fener ve hırka olan bir çanta da hazırlamıştım.

  2000'lerin sonunda bir ara yine çıplak uyumaya başladım ama sonra neden yeniden bıraktım hatırlamıyorum.
 4. eylemi gerçekleştirenlerin kış günü evi neyle ısıttığını merak ettiğim hadise. benim yatış kombinasyonum şöyle. iç çamaşırı+termal alt içlik+ pijama+havlu çoprap+ yün yorgan+ yorgan üstü battaniye. bi keresinde paraşüt yelek de giymiştim ama terletiyor diye bıraktım. lahana vaziyeti.
 5. hep bir "bi taraflarım açıkta mı kaldı, ondan mı üşüyorum." düşüncesi; ısınmayan bir evim ve üşüyen bir bünyem olduğundan gercekleştiremediğim eylem.

  anında böbreğim ağrıyor üşürsem ve kendisinden bir tane var, korumam gerek.
 6. düşüncesi, özgürlük ile bağdaşıyor olsa gerek. bırak uyumayı, denizde yüzerken açılıp, açılıp., uzaklara iyice açılıp, mayoyu çıkarıp elde halay başı gibi mayoyu sallayıp, bir de fırlatası geliyor insanın... sonrasında ise çocukluğunda duş alırken bayılan ahmet abi geliyor insanın aklına. ahmet abi'nin akıllarda yer eden bir özelliği var, adam mutlaka don'u ile duş alır sebebi ise çocukluk travması, bayılıp konu komşu, teyze'ye dal, taş..k görünmüş olması ve bu vesile ile ahmet abi rencide olduğunu düşünür. bu hayatta duş almayı geçtim, açık denizlerde özgür bedenlere sahip olamayacaksak insanın bu tabulara veryansın edesi gelmez mi yav? ahmet abi'nin yerinde olmak istemezdim, şort mayoyu eliyle halay başı mendil sallayan gibi sallayıp fırlatıp atan şahsına münhasır burhan özgürlüğü verin derim.. başka ne ister insan.
 7. vucut icin saglikliymis daha verimli uyunuyormus diye ogrendikten sonra denemeye baslayip memnun kaldim tavsiye ederim.
  ama bende ufak sıkıntı var. ayaklarim cok usur o yuzden sadece corap giyiyorum. ( taam çok da şeyetmeyin )
 8. insanların yüzlerce yıldır uyurken dahi giyinmek için don, içlik, pijama, gecelik, eşofman vb. ürünler üretmesine neden olan motivasyonu göz ardı etmemek için denemeyi bile düşünmediğim eylem.
  kalba
 9. bir iki kez sadece bornozla denedim ama onda bile rahat edemediğim için buna cesaret edemedim
  wtf