çocuk yapmak - youreads 1. istemeseniz bile bir süre sonra hormonlar devreye giriyor yine yapıyorsunuz.
 2. ülkemizde hormonlardan çok toplum,ana baba (aile) baskısının sonuca ulaştırdığı eylem.
 3. yerine maymun beslemek istediğim klişe. hayallerimden bir de o maymunu alıp kendini beğenmiş ailelerin bakışları arasında çocuk doktoruna götürmek avm de sinemada dolaştırmak ve hatta okula yazdırmak
  wtf
 4. günümüzdeki birçok ailenin hayatta yapılması gerekenler listelerinde sırf sırası geldiği için yaptıklarını düşündüğüm şey.

  ailelerin çocuklarını sevmediğini falan söylemiyorum. elbette seviyorlardır. fakat üzerinde düşünmeden hemen çocuk yapıp, ebeveyn oluyorlar. sonra iş+çocuk+ev üçlüsü hem baba hem de anne için gitmemeye başlıyor.

  plaja gelmişler. çocuk artık ne istediyse ailesi yapmamış. nasıl bağırarak ağlıyor. avazı çıktığı kadar böğürüyor. evet böğürüyor bildiğiniz. anne baba ne yapıyor peki? şezlongda yayılarak sohbet ediyorlar. sustursana arkadaşım çocuğunu? ya çocuğun istediğini yaparak sustur ya da evde her istediğinin olmayacağını öğreterek sustur. ama bunu evde öğret. oraya kafa dinlemeye gelen insanların huzurunu kaçırarak değil. 10-15 dakika böğürdü o çocuk orada. ağlamıyor da hani amacı ailesini huzursuz etmek.

  okullar kar tatili olmuş. veli gelmiş diyor ki; "ee ben bu çocukla ne yapacağım 2 gün? yine okula gelse kitap falan okusalar, sizler başlarında dursanız, ders anlatmasanız olmaz mı?" ne bileyim ben 2 gün ne yapacaksın çocuğunla? neticede annesi olan sensin, anne gibi ilgilenecek olan da. bana mı sordun çocuğunu yaparken? çocuk bakıcısı değilim, öğretmenim ben. çocukla evde ne yapacağını bilmiyorsun ama karnında bir tane daha var. yazık!

  belki bana davulun sesi uzaktan böyle geliyordur. eminim ebeveynler olarak çok bunalıyorsunuzdur ama hamama giren terlermiş. çocuk yapmaya karar vermeden önce hiç mi bakmadınız çevrenizdekilere?
  ebeveyn olmanın hakkını verenlere teşekkür eder, diğerleri için kendime sabırlar dilerim.
 5. çocuk yapmak riskli iş ya bende böyle bir dünyaya çocuk getirmek istemiyorum diyenlerdenim insanlar tuhaf dünya tuhaf oldu artık hem onu iyi yetiştirebilecek miyim acaba o yüzden çocuk yapmamak en iyisi
 6. turkiye'de genellikle bencilliktir.

  toplumdan tepki almamak, soyismini devam ettirmek, yaslaninca bir su verene sahip olmak, yatirim araci gibi kullanmak gibi hedeflerle girisilen istir.

  hic dusunulmez acaba ben bu cocugun egitimini, guvenligini, sagligini, gelisimini asgari duzeyde de olsa saglayabilecek miyim diye. rizkini allah verir mantigiyla yapilir ve hepsinin doktor muhendis olmasi beklenir. baslangicta yapilan bencilligin sonucu toplumda dezavantajli bireyler olarak zuhur eder. fatura da o garip cocuga kesilir.

  bencil olmayin. anne-baba olacaksaniz diye, yasami kararmis bireyler uretmeyin.
 7. turkiye'de pek çok ailenin neden yaptığını bilmeden yaptığı şey.

  adam hayata dair oturup iki dakika dusunmemis, " ben kimim, nereden geldim, nereye gidiyorum, amacım ne?"dememiş insanlar üçer beşer çocuk yapıyor.

  evliliklerin pek çoğu zaten sevgisiz, sırf sırası geldi diye yapılıyor. sevgisiz evliliklerin zamanı geldi diye yapilan çocukları da sevgisiz büyüyor. belki de toplumca ruh halimizin bozuk olması bu sebepten.

  hep evlenip çoluk çocuğa karisma hayali olan biriydim. cocuklarla ilgili planlar da hazırdı. hem spor hem sanata yönlendirecektim. ney, kanun, tanbu, kemençe kurslarına gönderip, analarini da hanende yapıp evde fasıl yapacaktık. tabii ülkenin geldiği su durumda çocuk sahibi olanın aklından şüphe ederim.

  biz yandık, çocuklarımız niye ceksin bu yükü?

  not: zaten anneyi de bulamadım.
 8. aile içi lojistik sektörünü geliştiren eylemdir. getir götür, telefonları açma, kapıya bakma, bakkala gitme gibi bilimum nitelik ve zanaat gerektirmeyen görevlere işgücü sağlar. aile içi nüfus arttığından daha büyük tencerelerde yemek pişer. yemek sonrası tatlı seansları başlar. çizgi filmler izlenmeye, parklardan keyif alınmaya başlanır. hayat daha bi pembe daha bir mavi olur.
 9. yapın. doğum anını, emeklemesini, yurumesini, ilk kelimelerini görün, duyun sonra diyeceksiniz ki bu nasıl bir muhteşemliktir.
 10. çok zeki olmayan kişilerin eylemi. finlandiya'da yaşayan zengin, sağlıklı, güzel iki insan da olsan çocuğunun nasıl bir hastalık, mutsuzluk, travma yaşayacağını bilmene imkan yok. her şey yolunda gitse dahi bir gün öleceğini bilerek yaşayacak.
  bb