çocukları dudağından öpmeyin - youreads 1. çocuk istismarı konusunda neden başı çeken ülkelerden biriyiz diye çok düşünüp duruyorum kimi zaman. fakat biraz düşünce de aslında bariz sebepler var bunun için. bunlardan birincisi belkide burada görüldüğü üzere, çocukları kucağa alıp, çok fazla öpüp dokunmak. dolayısıyla çocuk sonrasında karşısına çıkan kişinin onu istismar ettiğini kavrayamayacak düzeyde oluyor.

  cinsellik çocuklarda 3 yaşında keşfedilen duygulardan biri olunca, bu söylediklerimizde yabana atılmaz bir hal alıyor. dokunmanın dışında özellikle kız çocuğu annelerin yaptığı bir davranış tarzı var. son derece kızıp sinirlendiğim ki o da; kızlarını kendileri gibi giydirip makyaj yapmaları. pedofili olan bireylerin sayısından artışa sebep oluyor demiyorum ama onları daha fazla heyecanlandıran bir durum olduğuna inanıyorum. 6-7 yaşındaki ya da 10-12 yaşındaki kız çocuğunun leopar desenli kıyafet giymesi de ne ola? ya da ojeler sürmesi? nasıl bir sığlıktır anlamıyorum. ama bu konularda ki cehaletimizi de üzerimizden atmamız gerektiği kesin.
 2. çok gereksiz tepkiler verilmiş. ben de kanal kanal dolaşıp sabah programlarına katılan sözde doktorları pek ciddiye almıyorum. okunulan herşeye inanılmaması gerektiğini düşünüyorum. ama bu haberde ciddiye alınması gereken bir düşünce var. bu düşüncenin içini boşaltıp "fiziksel temas da kurulmasın" diyerek dalga geçmek pek doğru değil.

  ebeveynlerin çocuklarını dudaktan öpmesinin herhangi bir cinsel uyarıcı etkiye sahip olduğunu düşünmüyorum. ama böyle düşünen çocuk psikologları da var. mesela şurada konuyla ilgili haberde doktor benzer şeyler söylüyor. (Çocukların akranlarını suistimal etmesi yada toplum içinde mastürbasyon yapmasından bahsetmiyor tabii)

  yine de haber içeriğinde söylediği gibi diğer^:çoğunluğu oluşturan^ uzmanlar bu görüşe katılmıyor. başka bir doktor bu davranışın, ebeveynin çocuğunu "emzirmesi veya sırtına yaptığı bir masajdan" farkı olmadığını söylemiş.

  haberin altında da bir anket var. katılanların ezici çoğunluğu herhangi bir sıkıntı yaratmayacağı görüşünde. aynı anket türkiye'de olsaydı tam tersi sonuç çıkardı sanırım.
  ulgan