çocukları dudağından öpmeyin - youreads 1. ben, kız kardeşim ve kız kuzenim 3-4 yaşlarındayız. o zamanlar yerde oturup oyun oynuyoruz tabi sevme biçimimiz bile daha şekillenmemiş. eve gidicez artık o gecenin sonunda herkesle vedalaşırken onu dudaktan öpmüşüm. neyse gel zaman git zaman büyüdük tabi, bir gün kardeşim ben kuzenim oturup muhabbet ediyoruz babanesi yanımıza geliyor bizi izliyor anlamadım tabi ben - daha öncede yapıyordu ama farkında bile değilim ilk defa dank etti aklıma-. bende sordum bizimkilere niye zırt pırt geliyor yanımıza diye; meğer ben 3 yaşında onu öptüğüm içinmiş herşey, kontrol ediyormuş aklınca, o zamandan sonra ne bir daha adam gibi gittim onlara ne de muhabbet ettim, kendi adıma utanç duydum bunca zaman böyle olmasına. aradan 20 küsür sene geçmiş hala bu mantıkta olan birisi ve bu haberi yapan zihniyet aynı şeyler gözümde.

  nasıl bu kadar iğrenç düşünebiliyorsunuz anlam veremiyorum, herşeyi niye cinselliğe dönüştüren bir zihniyetimiz var bizim, neden herşey de bir uçkurumuza bağlama durumu var. utanın anasını satayım kendinizden, sevgiyi kendiniz karıştırıyorsunuz bizleri referans gösteriyorsunuz aklınızca..

  edit:imla
 2. çocuk istismarı konusunda neden başı çeken ülkelerden biriyiz diye çok düşünüp duruyorum kimi zaman. fakat biraz düşünce de aslında bariz sebepler var bunun için. bunlardan birincisi belkide burada görüldüğü üzere, çocukları kucağa alıp, çok fazla öpüp dokunmak. dolayısıyla çocuk sonrasında karşısına çıkan kişinin onu istismar ettiğini kavrayamayacak düzeyde oluyor.

  cinsellik çocuklarda 3 yaşında keşfedilen duygulardan biri olunca, bu söylediklerimizde yabana atılmaz bir hal alıyor. dokunmanın dışında özellikle kız çocuğu annelerin yaptığı bir davranış tarzı var. son derece kızıp sinirlendiğim ki o da; kızlarını kendileri gibi giydirip makyaj yapmaları. pedofili olan bireylerin sayısından artışa sebep oluyor demiyorum ama onları daha fazla heyecanlandıran bir durum olduğuna inanıyorum. 6-7 yaşındaki ya da 10-12 yaşındaki kız çocuğunun leopar desenli kıyafet giymesi de ne ola? ya da ojeler sürmesi? nasıl bir sığlıktır anlamıyorum. ama bu konularda ki cehaletimizi de üzerimizden atmamız gerektiği kesin.
 3. başlığı görünce aklıma başka bir yerde yazdığım girdi geldi.
  !---- spoiler ----!

  mikroptan falan değil de vücut bütünlüğü için, ruh sağlığı için normal olarak büyüyebilmesi için sevmeyin sokakta çocukları. hiç birimiz cam fanuslarda büyümedik sokaktaki mikroplarla büyüdük onlardan bir şey olmuyor.

  yanında annesi babası olmayan çocuğu sevmeyin konuşmaya oynamaya çalışmayın sizin niyetiniz iyi olabilir ama sizin verdiğiniz güvenle niyeti kötü birine olumlu yaklaşabilir. yanında büyüğü varsa çocuk sizinle hemen iletişime geçtiyse onu uyarın annesinden babasından onay alması gerektiğini hatırlatın. otobüste ayakta duran çocuğu kucağınıza almayı teklif etmeyin verebiliyorsanız yerinizi verin veremiyorsanız zor da olsa ayakta gitsin bir şey olmaz. mecbur kalmadıkça yeğeninizi, kuzeninizi; tuvalete, banyoya götürmeyin. ben onun teyzesiyim amcasıyım ne olacak demeyin siz iyi niyetli olabilirsiniz ama kimin niyeti kötü bilemezsiniz çocuk hiç bilemez. kendi çocuğunuz dahi olsa dudağından öpmeyin. sevgilim aşkım diye hitap etmeyin eşinizle hareketlerinize onun yanındayken dikkat edin, üzerinizi yanında değiştirmeyin, duşta sizinle durmasına izin vermeyin, bazı şeyleri normalleştirmesin.

  dünya kötü bir yer çocuklar bu dünya için fazla temiz.

  !---- spoiler ----!

  "normal" insanlar için bir çocuğu dudağından öpmek tahrik edici bir unsur değil hele ki anne babası için hiç olamaz, çocuk zaten o yaşta bunun bilincinde olamaz ama dışarıda çocuklardan tahrik olan dokunmaktan zevk alan sapıklar var. sizin sevgi gösterisi olarak yaptığınız şeyin kötü niyetli olarak yapıldığını ayırt etme yetisine sahip değil çocuklar. teyzesi, amcası, ablası, kuzeni, annesi, babası olun fark etmiyor çocuklar için bu tarz şeyleri normalleştirmeyin. annesi çocuğun dudağından öptü diye çocuğun psikolojisi bozulmaya -bilir evet ama bir yabancı çocuğunuzu öptüğünde bunun normal olmadığını fark edip size gelmesi için bunu yapmamalısınız.
 4. bir sayfa yazdım sildim neredeyse. cinsel ayrımın farkına varana kadar çocuğunuzu istediğiniz yerinden öpün efendim. tecavüz etmeye yeltenen birisi cıkar da "küçükken dudağından öpüyormuşsun, garipsemedi" derse kafasını beyzbol sopası ile ezin.

  edit: görüyor ve arttırıyorum; çocuğunuzu sütten kesilir kesilmez sokağa atın. böylece dışardan gelebilecek tehlikelere ve yabancıların her türlü istismarına karşı daima tetikte olur.
 5. "ben beyzbol sopası yapan bi yer biliyom agalar!" diyerek, hangi görüşlere katıldığımı belli ettiğim başlıktır.
 6. dudağa cinsel anlamalar yükleyen bizim ona bakış açımız değil mi? ha yanak, ha dudak ikisi de yüz üzerinde bulunan birbirine yakın bölgeler. bu freudiyen düşüncelerin sonu ne olacak bilmiyorum. bi yerden sonra çocuk anasının memesini emmesin mi diyeceksiniz merak ediyorum.

  not: diğer girdileri okumadan yazmıştım bunları. şimdi onları okuduğumdan yeni eklemeler yapmak istiyorum. peki çocuğun herkese potansiyel sapık gözüyle bakması, her hareketten tedirginlik yaşaması ne olacak? bu da ona yüklediğimiz yeni sakat bir psikoloji sayılmaz mı? çocuklarınızı hep göz önünde tutmaktan başka çözüm sunamıyorum.
 7. başkası çocuğuma zarar vermesin diye ben onu sevemeyecek miyim? hayatımda duyduğum en saçma şeylerden birisi.

  o zaman terörden ölmemek için kendi kafamiza sıkalım. çözüm böyle olur.

  not: ikinci paragraf ironi içerir.
 8. bazen bizim yaramazları severken bu durumu yaşamama ramak kalır. zaten avuç içi kadar yüzleri var. yine de öpmemeye özen gösteririm. sonuçta çocuk bunu kanıksayabilir. yanaktan öpmek gibi basit şekilde algılayabilir.
 9. cinsel anlamı tartışıladursun yetişkin bireyin ağzındaki mikrobiyal flora bebek için sağlık sorunlarına yol açabilir yine hastalıkların bulaşmasına ve diş hastalıklarında predispoze faktör olabilmektedir.

  bırakın herhangi bir bebeği kendi çocuğunuzun bile dudağından öpmeyin. bu sebep yüzünden akrabalarla düşman olmaya değer boyutta olduğu unutmayın, göz ardı etmeyin.
 10. çok gereksiz tepkiler verilmiş. ben de kanal kanal dolaşıp sabah programlarına katılan sözde doktorları pek ciddiye almıyorum. okunulan herşeye inanılmaması gerektiğini düşünüyorum. ama bu haberde ciddiye alınması gereken bir düşünce var. bu düşüncenin içini boşaltıp "fiziksel temas da kurulmasın" diyerek dalga geçmek pek doğru değil.

  ebeveynlerin çocuklarını dudaktan öpmesinin herhangi bir cinsel uyarıcı etkiye sahip olduğunu düşünmüyorum. ama böyle düşünen çocuk psikologları da var. mesela şurada konuyla ilgili haberde doktor benzer şeyler söylüyor. (Çocukların akranlarını suistimal etmesi yada toplum içinde mastürbasyon yapmasından bahsetmiyor tabii)

  yine de haber içeriğinde söylediği gibi diğer^:çoğunluğu oluşturan^ uzmanlar bu görüşe katılmıyor. başka bir doktor bu davranışın, ebeveynin çocuğunu "emzirmesi veya sırtına yaptığı bir masajdan" farkı olmadığını söylemiş.

  haberin altında da bir anket var. katılanların ezici çoğunluğu herhangi bir sıkıntı yaratmayacağı görüşünde. aynı anket türkiye'de olsaydı tam tersi sonuç çıkardı sanırım.
  ulgan