colmar - youreads 1. fransa'nın doğusunda bulunan alsace bölgesinin bir şehri.
  kasaba gibi küçük, ortasından çok tatlı bir nehir geçen, rengarenk evlerle süslü çok güzel ve gezilesi bir şehirdir.
  garından "old town" kısmına yürümek 10-15 dakika civarı sürüyor, burada mutlaka little venice bölgesini gezin ve yarım saati 6 euro ve civarı olan rehberli nehir turunu yapın, gerçekten hayatta az görülebilecek bir manzara.
  birası ve şarabı meşhur, farklı aromalardaki biralardan içip, yöreye ait yemekleri -flammkuchen- yemelisiniz.

  colmar'a 30-40 dakika uzaklıkta olan, şarap yolu adı verilen küçük kasabaları, örneğin riquewihr ve eguisheim gibi görebilir, yöreye özel şarapları tadabilirsiniz.

  paris'ten trenle 3.30 saat uzaklıkta, 20-30 euroya bilet bulmak veya strasbourg'tan otobüsle 5-6 euro'ya yarım saat civarında gelmek de mümkün.
 2. new york'taki özgürlük anıtı'nin mimari olan frédéric auguste bartholdi'nin sehri. dogdugu ev su an "bartholdi muzesi" olarak ziyarete acik, ve sehrin girisinde, strasbourg tarafindan gelirken bi doner kavsak gobeginde, ozgurluk aniti'nin 4-5 m'lik bi kopyasi sizi karsiliyor...

  melih gokcek isi gibi duran bu kolpa ozgurluk anitinin pek etkileyici oldugu soylenemez, ama sehrin merkeze, eski kisim, bence cok guzel... hani kartpostallarda filan hep nehir kiyisinda sira sira rengarenk ahsap evler resmedilir ya, iste colmar bunlarin cenneti... binlercesinden olusuyor... abartmiyorum, her sokak, her ara, her cadde, rengarenk muhtesem ahsap evlerle sirali... her iki dunya savasinda da hasar almayan nadir sansli bolgelerden biri oldugu icin, ve fransizlarin estetik hassasiyeti yuzunden belki, ozene bezene muhafaza etmisler, simdi de gelen turistin haddi hesabi yok..
 3. şarabın anavatanı.