• izledim
    • izlemek istiyorum
  • youreads puanı (7.00)
como agua para chocolate - alfonso arau
geleneklere göre, evin en küçük kızı, annesinin yalnız kalmaması için evlenemez.bu yüzden aşık olduğu adamla evlenemez.aşık adam sevdiği kadınla evlenemeyeceğini bildiği için ona yakın olmak adına onun ablası ile evlenir.aynı evde yaşayan ve birbirlerine asla yaklaşamayan bu aşıkların bütün tutkusu, aşık olan kadının yaptığı yemeklerde dışa vurulur.yaşanamayan bütün duygular, yemekler sayesinde açığa çıkıyor.şiirsel ve masalsı bir anlatım.bittiğinde de tadı damağınızda kalacak bir filim.özellikle başka kültürlere merakı olan insanların zevkle izleyebileceği türden.aşkı sınırlayan ne kadar çok etmen var,ama aşk bir şekilde yaşanır.çok güzel sıradışı bir aşk hikayesi.


  1. (bkz: acı çikolata - laura esquivel)

    kötü bir film değil, hatta hakkını teslim etmek gerekir ki büyülü gerçekçiliğin kullanıldığı yazım dilini filme uyarlamak her ne kadar zor olsa da film bunu detaylarda gösterebilmeyi oldukça iyi başarmış (at arabasının ardında uzayıp giden battaniye gibi). hatta ve hatta film görsel bir şölen (özellikle finali).

    ancak, kitapta ana temayı şekillendiren yemek tarifleri ve mutfağa odaklı yaşam filmde yavan kalmış diyebiliriz. göğsüne bastırdığın gül dikeninin yırttığı teninden damlayan kanla bıldırcın pişireceksen, o bıldırcını tavaya yumurta kırar gibi değil, filmi izleyenlerle birlikte uzun uzun pişirmek gerekirdi...yani demem o ki, beş duyuda koku ve tadın eksik kaldığı, kitabına nazaran bir tık geride kalmış bir film. kitaba 8 derseniz film 7.
    mesut