• izledim
    • izlemek istiyorum
  • youreads puanı (5.50)
compliance - craig zobel
oldukça yoğun bir fast-food restoranında yöneticilik yapan sandra, otuzlu yaşların ortasında kendi halinde bir kadındır. bu kalabalık müessesede tüm işleri tek başına yürüten stresli kadın bir gün bir polis memuru tarafından aranır. telefondaki memur ona restoran çalışanlarından biri olan becky isimli kadının, müşterilerden birinin parasını çaldığını, bu yüzden de onu yakalaması gerektiğini söyler. polis memurunun söylediklerine harfiyen itaat eden sandra, telefondaki ses hangi hamleyi uygun görürse o şekilde ilerleyecek, adım adım korkutucu bir tablonun içerisine doğru sürüklenecektir. gerçek bir hikayeden ilham alınarak çekilen filmin yönetmen koltuğunda, ilk uzun metrajı great world of sound ile ismini belirli çevrelere duyuran genç yönetmen craig zobel bulunuyor
  1. düşük bütçeli, derdini anlatabilen, ancak ikinci yarıda kantarın topuzunu iyice kaçıran bir film. yukarıda anlatılan konusu çerçevesinde ilerlerken itaat kavramını sorgulatıp yanına bir de sürü psikolojisinin ne menem bir yere evrilebileceğini gösteriyor. ancak film her ne kadar başında "inspired by true events" dese de filmin sonlarına doğru yükselen tutarsızlık gerçekliğine inanmayı imkansız hale getirmiş. amerikan toplumu ne derece aptallaşmışsa da yok artık dedirtecek detaylarla dolu.

    bu "inspired" filmlerde gerçek hikayeye sadık kalınması / kalınmaması nasıl belirleniyor? her yönetmen istediği gibi hikayesine bu etiketi yapıştırabiliyor mu acaba? kararsız kaldım.
    mesut