cortana - youreads  1. cortana, windows phone için tasarlanmış, siri ve ceyd-a gibi bir yardımcı. henüz türkçe dil seçeneği olmasada ingilizce bilenler için muadillerinden daha iyi bir asistan. ayrıca diğer rakiplerine nazaran, sesi daha insani çıkıyor.

    android için de tasarlanacak olan cortana, şimdiden apk ile androide kurulabiliyor. ve sanırım türkçe dil desteği gelmesi bayağı uzun bir süre alacakmış.
  2. bu günkü build 2016 konferansında yeni geliştirmeleri ve gelecek planları açıklanmıştır.

    windows son birkaç yıldır, geliştirici ve son kullanıcı platformu olduğunu daha fazla ön plana çıkarıyor ve geliştiricilerin kullanımına her gün yeni hizmetler sunuyor. bulut alanında yaptıkları atılımlar (one drive), data paylaşımı (coco), office 365, uwp'den sonra cortana da artık bir platform oluyor. amaç bilgisayarda her şeyi konuşarak yapabilme imkanının sunulması. cortana ile beraber çalışacak botlar world of bots dedikleri bir cortana platformunda, microsoft tarafından sağlanan 21 adet api ile yazılacak ve bunlar microsoft mağazasında kullanıcılara dağıtılacak. cortana bu botların dünyasında, botlarla konuşup geliştirme işlerinde önemli roller üstlenecek. kısaca uygulamalara dahil olup bizim isteğimize göre çalışacak. mesela skype üzerinden cortana ile konuşabileceğiz ve zaten bizi tanıyan, arkadaşlarımızı bilen, takvim aracılığı ile yapacağımız her şeyi takip eden, harita servisi ile nerelere girip çıktığımızı kaydetmiş, edge ve bing ile internette ne yapıp ettiğimizi bilen cortana kişisel bir asistanlık hizmetini bu bilgiler ile çok daha ileriye taşıyor olacak. bir uygulamada yemek sipariş ettiğinizde tüm ödeme bilgilerinize sahip olduğu gibi neyi sevdiğinizi de bilen cortana ona göre öneride bulunacak, bir yere bilet aldığınızda orada yaşayan arkadaşınızla da buluşabileceğinizi hatırlatacak, oraya gitmişken ev arkadaşınızın pişmaniye sevdiğini (mesaj atmış olsun) ve gelirken satın alabileceğinizle ilgili notu gelmek üzereyken gösteren bir yardımcı olacak. windows, ios ve android platformlarında da çalıştığı nereye giderseniz gidin, ne yaparsanız yapın cortana orada olabilecek. bu durumun ürkütücülüğü bir yana arka planda yapılan işler muazzam. microsoft'un tay isimli machine learning twetter robotonun da şu sıralar öğrenme geliştirme bilgilerinin de cortana'ya sürekli eklenip geliştirileceği düşünüldüğünde her filmindeki samantha ile yakında, tahmin ettiğimizden yakında karşılaşabiliriz.

    şu an türkçe dilinde hizmet vermediği için içten içe kızıyorum, kullanmak için bilgisayarı ingilizce yapayım diyorum (w10 yükledikten sonra) ama bilhassa isimler ve yerler konusunda türkçe dil desteğine ihtiyaç duyulduğundan pek işlevsel olmuyor. umarım yakın zamanda aktif olur buralarda da.