• izledim
  • izliyorum
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (10.00)
cosmos
cosmos: a personal voyage, carl sagan, ann druyan ve steven soter tarafından yazılan, carl sagan tarafından sunulan 13 bölümlük belgesel serisidir.

belgesel hayatın kökeni ve kainatın yapısını zevkli ve sade bir şekilde izleyicilere anlatmaktadır. aynı zamanda kitabı da bulunan belgesel serisi, 60'dan fazla ülkede 500 milyona yakın kişiden izlenmiş ve abd'deki tv yapımları arasında en çok izlenen iki belgeselden biri olmuştur. (vikipedi)


 1. evrim, görelilik gibi konuların carl sagan'ın enfes anlatımıyla işlendiği muhteşem belgesel. ışığı gelecek kuşakları da aydınlatacaktır.
  kahve
 2. carl sagan'ın huzur dolu sesiyle masalsı bir anlatıma sahip belgesel serisi. görselleriyle hipnotize ederken, herkesin anlayabileceği yalın bir dile sahip. ben genelde uyayamadığım zaman uyumak için açıp izliyorum. size de tavsiye ederim. en iyi uykunuzu uyursunuz.
 3. öğrencisi (bkz: neil degrasse tyson) yeni çekimleriyle "usta, gözün arkada kalmasın." demektedir adeta.
 4. belgeselin bir bölümünde evrendeki gelişmeler bir yıla indirgenerek bir yıllık bir takvim yapılmıştır. bu hesaba göre her ay bir milyar yıl, her gün kırk milyon yıl civarındadır.
  1 ocak - big bang
  10 ocak - ilk yıldızların ışığı
  15 mart - samanyolu galaksisi'nin oluşması
  31 ağustos - güneş'in oluşması
  16 eylül - dünya'nın oluşması
  21 eylül - dünya'da yaşamın başlangıcı
  17 aralık - canlılığın kara ile tanışması
  28 aralık - ilk bitkiler
  30 aralık - dinozor neslinin sonu
  31 aralık 21.45 - primatların doğuşu
  31 aralık 23.59.46 - yazının icadı
  isa 5 saniye önce doğdu
  muhammed 3 saniye önce doğdu.
  1 saniye önce ise dünya'nın güneş etrafında döndüğünü keşfettik.
 5. derli toplu bir şekilde popüler bilimin argümanları öğrenebileceğimiz yapım. şimdilik iyi gidiyor, tavsiye ederim herkese.
  abi