1. 2019 yılı sonralarında çin'in wuhan kentinde ortaya çıktığı kabul edilen bir tür korona virüsü. tam açılımı "corona virus disease" olan hastalık 2019 yılında ortaya çıkmasından dolayı covid 19 adını almıştır. tüm dünyaya yayılması sonucu dünya sağlık örgütü tarafından bir "salgın" kabul edilmiştir.

  salgın ile ilgili bilgi alınabilecek bağlantılar;

  dünya sağlık örgütü - korunma önlemleri

  dünya sağlık örgütü - corona virus

  dünya sağlık örgütü - virüs hakkında sık sorulan sorular

  halk sağlığı genel müdürlüğü - yeni korona virüs

  worldmeter - covid 19 anlık istatistikler

  t.c. sağlık bakanlığı - korona önlemleri

  covid 19 live map - anlık vaka takibi
 2. türkiyeye evden çalışmayı az da olsa öğretecek olması iyi tarafı sayılabilir.
  abi
 3. bu iş mayıs'ın yirmisi gibi en geç haziran ayında bitecek. hatta sonbahara geldiğimizde inanılmaz şekilde bu günler hakkında spekülasyonlar yapılacak, sen haklıydın, ben haklıydım vs. vs. şeklinde.
 4. gerçekten zorunlu olmadıkça evinizden çıkmayın, sağlıkçılar sizin aptalca dışarıda olmanız yüzünden ölüyorlar.

  bir şeyin bittiği falan da yok. evinizde kalın.
 5. insanlara hayvanlar üzerinden bulaşan hastalık türüdür. (bkz: zoonotik hastalık) hayvanlarda, henüz insanlarda barınmayı bilmeyen binlerce milyonlarca böyle virüs var. zamanında ispanyolların latin amerikaya adım attığında, kendi bağışıklık sisteminin dayanıklı olduğu ancak yerlilerin ilk defa karşılaştığı hastalık türlerinin amerikan yerlilerini kırandan geçirmesi gibi, sadece bir mutasyona bakıyor insan üstünde varlıklarını sürdürebilir hale gelmeleri.

  insan/hayvan ilişkisinin kesinlikle olması gerekenden daha farklı olduğunun sinyalleridir bu hastalıklar. sömürü düzeni kurarak canlı ve cansız tüm kaynaklarını, kibir ve cehaletle tükettiğimiz gezegenin, bize hediyesidir insanın başına gelenler ve gelecekler. şimdi karşımıza dikilen kendi yarattığımız düşmanın ismi malum, pandemi. nedir bu pandemi, deli dana'dır, kümes hayvanlarından insana bulaşan kuş gribi'dir ya da domuz gribi'dir, covid'dir. bu devran böyle gittikçe ardı arkası kesilmeyecek ve mutasyon hızı artarak artan bu tarz hastalıkların görülme hızında da artış olacak.
  kimbo
 6. sağlığıdır ekonomisidir ıvır zıvıdır bilmem de en çok hatun avlama piyasasını vurmuştur. denizde karı kız kovalayacağımız yerde evde eşofmanla oturmuş kalkmasını bekliyoruz. yasakların kalkması yani.
 7. bitmedi, bitmiyor. stabil bir seyir izliyor sanki biz normalleşme sürecine girmişken. nasıl bir an kolluyor merak etmekle birlikte bizi bu hafta sonu tekrar kısıtlı da olsa evlere kitleyecek. maskesiz çıkmam abi diyeceklerin artmasını umut ediyor, sarılmalı öpüşmeli özlem gidermeleri hasretle bekliyoruz.
 8. bir çeşit fetö bu da. ülkenin bekasını falan tehdit ediyor mecburen bununla mücadele ettiriyorlar. arada saçma salak yasaklar falan yayıyorlar. sanırım yeni dünya düzeninde demokratik yönetimlerin istediği her şeyi yapabileceği geçici dikta düzenine sebep olacak ulusal ya da global etkiler süreklilik kazanacak. yani o bitecek öbürü başlayacak ve bizler her zaman tüm haklarımız askıya alınmış olarak yaşayacağız. dünya hiçbir şey yapmayanların avantajlı olduğu sistemden başarısız olanların da daha avantajlı olacağı düzene geçiyor. orta sınıfın artık canı değil boku çıkacak.
  abi
 9. kaptanın seyir defterinden diye mi başlıyordu uzay yolu. işte nedense bilmem kaçıncı günde azalmış aslında demek isterdim ama dünya çapında tırmanışa geçen bir seyri olduğuna şahitlik ediyoruz. bununla yaşamayı öğren denildi bize ama eski düzenden eser yok.
 10. 2020 yılında o kadar çok tuvalet kağıdı ve rulo havlu almışızki 2 hane kullanmamıza rağmen hala bitiremedik. makarnalar da epey gitmişti. pirinçler böceklenmişti vs vs