1. cumartesi anneleri, 27 mayıs 1995'ten bu yana her cumartesi günü galatasaray meydanında oturma eylemleri düzenleyerek, gözaltında kaybolan yakınlarını ve faili meçhul siyasi cinayetlere kurban giden yakınlarının faillerini arayanlardan oluşan bir topluluktur.

  arjantin'de cunta yönetiminin zorla yok ettiği çocuklarını bulmak için plaza del mayo meydanında toplanan annelerden esinlenen gruba katılanların sayısı zaman geçtikçe binleri bulmuştur. 13 mart 1999'da polisin sert müdahaleleri nedeniyle oturma eylemlerine ara veren grup, 31 ocak 2009'da yeniden bir araya gelmeye başladı.

  8 mayıs 2015 itibariyla 528. buluşmalarını gerçekleştiren ailelerin başlıca talepleri kayıpların devlet arşivlerinde kayıtlı akıbetlerinin açıklanması, faillerin yargılanması, türk ceza kanunu'nda zorla kaybetme suçunun insanlığa karşı suç kapsamında zaman aşımına uğramayacak şekilde düzenlenmesi ve türkiye'nin birleşmiş milletler gözaltında kayıplar sözleşmesi'ni imzalamasıdır.

  uluslararası hrant dink ödülü, 2013'te cumartesi anneleri'ne verildi.

  "rahat uyuma kenan evren ahımız peşinde"
 2. Cumartesi Anneleri Galatasaray Meydanı’ndaki 529. buluşmalarında gözaltında kaybedilen yakınlarının akıbetini sordu.
  Bu haftaki buluşma 17-31 Mayıs Uluslarasası Gözaltında Kayıplara Karşı Mücadele Haftası nedeniyle şair ve yazar Sabahattin Ali’ye adandı. Cumartesi Anneleri ellerindeki karanfilleri Sabahattin Ali’nin fotoğrafının üzerine bıraktı. sabahattin ali için karanfil
 3. "...derken, ellerinden taşan ellerinin boşluğuyla, işsiz kalmış babalar da geldi şehirden; kayıp gençler, kucaklarında çocuklarının fotoğrafıyla sokak sokak dolaşan gözü yaşlı anneler, onların yanından başlarını çevirip bir kerecik olsun böyle neler oluyor diye bakmadan geçip gidenler, göbekli göbekli adamlar..."

  bin hüzünlü haz - hasan ali toptaş