• izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (9.00)
cumhuriyet - ziya öztan
zafer coşkusu içinde, izmir sokakları 'yaşasın gazi, yaşasın ordu, yaşasın büyük millet meclisi' sesleriyle inlemektedir. izmir`deki evi, başkumandanlık karargahı olarak kullanılan latife hanım`ın mustafa kemal`e olan hayranlığı her geçen gün artmaktadır. bu arada, zübeyde hanım, oğluna ilgi duyan bu izmirli genç hanımla tanışmak ister. latife hanım, izmir`e gelecek olan mustafa kemal`in annesini evinde ağırlamak için ısrar etmektedir. çankaya köşkü`nde zübeyde hanım`a ve mustafa kemal`in doğu cephesindeyken evlat edindiği küçük abdürrahim`e bakan fikriye hanım`ın rahatsızlığı ilerlemekte, ancak kendisi bunu özellikle ölesiye sevdiği mustafa kemal`e belli etmemeye çalışmaktadır. çankaya köşkü`nde bir dost toplantısında piyano çalarken öksürük krizine tutulan fikriye hanım, hiç istemediği halde münih`te bir sanatoryuma gönderilir. bütün bunlar olurken işgalcilere karşı savaş da bütün hızıyla sürmektedir.


 1. kurtuluş'un yapımcılarından, senaristi ve müzisyeninden, yönetmeninden ve de castından (gerçi birçok oyuncu değişmiş, ama rutkay aziz(*:atatürk) ve savaş dinçel(*:ismet inönü) değişmemiş) 1922-32 arasını irdeleyen bir yapım. yine de kurtuluş'a göre biraz daha kopuk kopuk. bir dizi 6 bölümde sadece bir buçuk yılı, öbürüyse 5 bölümde tam on yılı anlattığı için olsa gerek. tabii dönem nispeten barışçıl olduğu için şeyh said vs kürt ayaklanmaları ve menemen olayı dışında aksiyon sahneleri de çok az.

  diğer yandan rutkay aziz'in öz kızı doğa rutkay'ı da kısacık bir rolde (latife hanım'ın kızkardeşi) görüyoruz. latife rolünde de, yıllar sonra veda filminde zübeyde hanım'ı oynayacak dolunay soysert görülüyor. son olarak, douglas macarthur'u oynayan istemi betil'e keşke biraz replik yazsalarmış da, gürül gürül konuşsaymış (tabii macarthur'u türkçe konuşturmak biraz hatalı olacağı için saçma olacaktı).

  hamiş: fikriye hanım'ın intihar sahnesini kesinlikle zülfü abiden daha sade ama daha vurucu yazmış özakman.

  !---- spoiler ----!

  nedense latife'nin "kovun o kadını" emrine "ama hanımım, bu kadın bize çok ablalık etti, nasıl yaparız" diye itiraz eden korumalar ve fikriye'nin vakarı, veda'da sinir krizi geçiren fikriye ve deyim yerindeyse tekme tokat kovan korumalardan daha hüzünlü bence.,

  !---- spoiler ----!