• izledim
    • izlemek istiyorum
  • youreads puanı (4.50)
daire - atıl inaç
daire, yönetmenliğini ve senaristliğini atıl inaç‘ın, yapımcılığını derya tarım ve tolga avcil'in gerçekleştirdiği, üç karakterin kullanılmayan bir havaalanı etrafında gelişen trajikomik hikayesini anlatan bir filmdir.
  1. kıyıda köşede kalmış 2013 yapımı bir film. beklentim düşüktü, sonuçta bu filmi çeken yönetmen kolpaçino'yu da çekmiş, ama beklentimin aksine atıl inaç'ın daire'si hiç fena değildi.

    filmin karanlık değil ama karamsar bir atmosferi var. bürokrasinin, devlet dairelerinin işlevinden uzaklaşmış, yalnızca bazılarının 'işini gören' yapısına anlamlı bir eleştiri yapıyor. fazla muhatap olunduğunda insana hissettirdiği çaresizliği, sıkışmışlığı, büyük zararı seyrediyoruz aslında film boyunca. filmin baş karakterleri bu saçma sapan düzen karşısında umulandan fazlasına sahip; dirayetliler, ayakta durmaya çalışıyorlar. ama sistem çok güçlü, savaşmak güç.

    fatih al da, nazan kesal da rollerine cuk diye oturmuş. ikisini de izlemek keyifliydi. sanki her biri başka bir filme aitmiş gibi görünen sahnelerin toplamından oluşan finalini de saymassak, bu kadar kıyıda köşede kalmayı haketmeyen, izlenmeye değer bir film olduğu fikrindeyim. trailer