dalyan - youreads

 1. dalyan, muğla ilinin ortaca ilçesinde, köyceğiz gölünü akdenize bağlayan kanalların üstüne kurulmuş turistik bir mahalle. girişinde sembolü olan caretta caretta heykeli var. fethiye, bodrum, marmaris gibi yerlere göre çok daha sakin. tekne dolmuşlarla iztuzu plajına yarım saat. daha çok hollandalı ve ingiliz turistlerin tercih ettiği bir yer. aileli veya yaşlı turistler geldiği için gece hayatı sadece barlardan ibaret. göl kenarı apartların fiyatı uygun, restoranlar ve hediyelik eşyalar -bütün turistik yerlerdeki gibi tamamen döviz gelsin ülke kalkınsın amacıyla- pahalı. tekne turları, çamur banyosu, jip safari, rafting ve scuba diving gibi aktiviteler yapılabiliyor. kaunos antik kentinin yanında zaten direkt kral mezarlarını görüyor. bu küçük kasabanın ülkemizde bilinirliği az olsa da buradaki çoğu villanın sahibi yabancı. evet her yıl ingiltereden, hollandadan aynı yere, dalyana gelen insanlar var. saklı cennetlerimizin farkına varma konusunda da bizi geçiyorlar anlayacağınız. zaten zamanında iztuzunun caretta caretta yuvası olduğu fark edip otel çalışmalarının durmasını sağlayan da yabancı bir kadındı hatırladığım kadarıyla...
 2. ülkenin saklı cennetlerinden birisi. tropik görüntüsü ile diğer sahil beldelerinden ayrılan bir tavrı var. lime denilen misket limonlar, nar bahçeleri, begonviller ile göze hoş gelen bir tabiata sahip. yine bu tropik etkisinden mi bilmiyorum bölgenin kızlarının popoları ile latin popoları arasında benzerlik göze çarpıyor. iri gözler, minik hokka burunlar.
 3. Dün itibariyle 3. kere gittiğim ve çok fena kızıp hayalkırıklığı yaşadığım Muğla ilçesi.

  İztuzu Plajı vardır Dalyan'da. Caretta Caretta'ların yumurta bıraktığı önemli bir yerdir.
  Bu sefer gittiğimde acıklı bir manzara ile karşılaştım.
  Bir büyük, 55 yaşlarında Caretta Caretta'yı leğen kadar havuza kapatmış insanlara gösteriyorlardı.

  Ve amaç rehabilitasyon, tedavi vs. de değil, sadece insanlar görsün diye yapılan bir şeymiş bu.
  Hatta eskiden bir mavi yengeci alıp suya yem olarak atıyorlarmış ve Caretta Caretta gelsin diye bekliyorlarmış. Bu da bir o kadar fena.

  Nasıl sinir oldum tahmin edersiniz...

  Twitter'da paylaştım ama fenomen veya çıplak olmadığım için ilgi görmedi pek de.

  Buna dur diyelim, denmesini sağlayalım ne olur Sayın Youreads Halkı.
  Görsel çok belirgin değil ama kötüydü.

  https://twitter.com/tilkinin_ini/status/897879518098190336

  Güncelleme:
  BİMER'e yazdım konuyu. Umarım ses getirir de bir canlıya hayat olabilirim, olabiliriz.