daniel sloss - youreads  1. "keşke" kelimesini kolay kolay kullanan biri değilim ama, bana "keşke bu adamı daha önce, mesela bir yıl önce izleseymişim" dedirtmiş bir adamdır kendisi.

    yakın zamanda en iyi dostum, daniel sloss'un netflix'te yayınlanmış olan stand-up şovundan bahsedip izlememi önermişti. yoğun bir dönem olduğu için "bir ara izlerim" deyip geçiştirdim o an. bundan günler sonra, bitmesini asla istemeyeceğim bir başka sohbette daniel sloss'un adı tekrar geçti. ikili ilişkilerin insan hayatındaki yerinden ve neyin nasıl olması ya da olmaması gerektiğinden bahsettiğimiz; kendi deneyimlerimizden öğrendiklerimizi de garnitür olarak birbirimize sunduğumuz aydınlatıcı sohbet, bir noktasından sloss'un jigsaw şovundaki yapboz analojisine bağlandı. takip eden birkaç saat boyunca, sanki öncesinde üzerimde çok kalın bir ölü deri tabakası varmış ve birlikte bunu olduğu gibi sıyırıp atmışız gibi rahat ve canlı hissettim. daha önceden düşünmediğim ya da bilmediğim hiçbir şey yoktu oysa; ama sloss bunu o kadar makul ve net bir şekilde temellendirmişti ve eşlikçimle aramızda öyle tatmin edici bir bağlantı vardı ki, hakikaten bütün parçalar yerine oturdu.

    işte tam o anda dedim "keşke bir yıl önce izleseydim" diye. elbette bir pişmanlık değil benim için; hala her şeyin tam da olması gereken zamanda olduğuna inanıyorum ama öncesinde izlemiş olsaydım, o zamanki ilişkime ve o ilişkideki yerime dair çok daha net bir görüş alanı elde edebilirdim. aldığım hasarı daha da minimize edebilirdim. gerçekten de bu kadar etkili bir adam daniel sloss. öyle ki, şovunu takip ettikten sonra mutlu olmadıkları ilişkilerini bitiren ve boşanan birçok insan var. hatta kendisi, twitter hesabından bu insanların çetelesini tutuyor.

    insanı kendisine karşı dürüst olmaya acımasızca itiyor gibi görünse de, çok eğlenceli ve ılımlı bir mizahla buna teşvik ediyor aslında. jigsaw bölümünün beni çok etkileyen kısımlarından alıntı yapmaya yeltendim ama işin içinden çıkamayacağımı anladım, zira başından sonuna dek her bir düşüncesi ve cümlesi önemli. ve bir bütün halinde olduklarında anlamlılar. tereddütsüzce tavsiye ediyorum izlemenizi. netflix'ten başka opsiyonlar muhakkak vardır; buraya da bölümün text formatını bırakıyorum.