dark - youreads

  • izledim
  • izliyorum
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (7.80)
dark
kayıp bir çocuk. bir yanıt bulmak için ümitsizce çabalayıp duran dört aile. ve bu aramalar sonucunda ortaya çıkan sırlar ile gerçekler. küçük kasabanın kaderi değişir ve gerçek yüzü ortaya çıkar. (beyazperde)


 1. şu anda ilk sezonunu bitirdiğim dizi.
  beyin yakan , bir defada anlayamayacağınız ancak mütiş bir kurguya sahip olan dizi.
  tavsiye ediyorum herkese.
 2. tarihe dayanan, kurmaca ağırlıklı, oyunlarla geçmişi bugüne getiren soğuk ve beyin yoran bir alman cinayet dizisi...
 3. çıkış noktası nietzsche nin bengi döngüsü olan dizi
  bence de zaman doğrusal değil ya da akla en yatkın açıklama mülksüzlerde geçtiği üzere 'time has two aspects. there is the arrow, the running river, without which there is no change, no progress, or direction, or creation and there is the circle or the cycle, without which there is chaos, meaningless succession of instants, a world without clocks or seasons or promises.' olabilir.
 4. beyni yakıp elinize veren netflix’in almanca dizisi.
  an itibariyle ilk sezonu bitirdim ve lost tadı aldım, inşallah sonu benzemez.
 5. geçenlerde arrival filmi hakkında bir yazı okudum doğrusal ve döngüsel zaman farkı üzerine. doğrusal zaman neden-sonuç ilişkine dayalı ilerler. geçmişe gidip birini öldürdüğünüzde çocuklarının doğmasını engelleyebilirsiniz. bkz. back to the future. döngüsel zamanda bir değişiklik yaptığınızda ise her bir değişiklik yeni bir paralel evren yaratıyormuş. özeti buydu. merak edenler filmsloverss sitesine bir bakabilir. diziyi anlamaya yardımcı olacaktır.
 6. mükemmel dizi orjinal diliyle (almanca) izlemenizi tavsiye ediyorum
 7. dublaja hayır diyerek benim de almanca izlenilmesini önerdiğim legion, westworld sevenlerin seveceğini düşündüğüm dizi.
  stranger things çakması diyenlere aldırmayın, tek benzerlik veletlerin kaybolması ve kasabada geçmesi.
 8. güzel bir dizi film.

  şeytanın, insan nefsinin zamana müdahalesi ile yaratıldığını savunmakta.
  yani diyor ki; kadere engel olamazsın ve şeytan içimizden biri.

  evet, enteresan replikleri olan, uzay-zaman hakkındaki olayları ile gerçekten de güzel.
  kimin aklına gelirdi, yaratıcıya savaş açan şeytanın bir insanın dönüşümünden yaratıldığına dair bir konu ve diziye göre tanrı olarak kabul edilen zaman kavramının, şeytanı yarattığını betimlemek/göstermek!

  spoiler:
  sonsuzluğa çok güzel bir tanım getirmiş anlam bakımından: çünkü sonsuzluk; sonsuz zamana sahip olmak değildir, zamansızlıktır. zamandan münezzeh olmaktır. ve baş karakterin, şeytan olana kadar bunu anlamaması ile işleri sarpa saran 'herşeyi düzelteceğim' hırsının aslında her şeyi olması gerektiği gibi yaşatan olması!!!

  diğer taraftan felsefi olarak olayların başlangıcının olmaması da önemli bir vurgu. esasında hiç bir şeyin bir başlangıcı yok bu döngüde. (sonsuz döngü) orta da bir kitap var, elden ele dolaşan. ama kitap içindeki bilgi aslında nereden geldi veya ilk ne zaman yazıldı bilinemiyor. kitabı yazan adam bile kitabı nasıl yazdığını hatırlamıyor. çünkü kitap, biri tarafından gelecekten ona getirildi ve verildi. kafasında hiç bir şey olmamasına rağmen, o kitabı okudu ve sonra yazdı. aynı şekilde baş karakterin babasının intiharı ile başlayan film, yine baş karakterin babasının intiharını engellemek için zamanda gidip babasını ikna etmek istemesi! baba intihar etme derken, kfasında hiç bir şekilde intihar fikri olmayan adam, sırf döngüyü başlatmak ve oğlunun hayatta kalmasının buna bağlı olduğunu fark etmesi ile intihar ediyor.
  tuhaf şeyler.

  sevdiğim replikleri:
  - 'insan, en çok kendine benzeyenden tiksinirmiş'
  - 'sadece sebepler sonuçları değil, sonuçlar da sebepleri yaratır'
 9. büyük bir hızla ikinci sezonun sonuna doğru geliyorum. cuma gününden beri tek yaptığım şey kendisini izlemek. bence gayet keyifli gidiyor. arada gerilim ve dram olsa da, bazı yerlerde sorular içinde bıraksa da o derece beynimi zorlandığını düşünmüyorum açıkçası.

  bazı dizi ya da filmlerde zaman geçişlerini takip etmek zor oluyor. burada birden fazla olmasına rağmen muazzam bir akış ve kurgu sağlanmış. görüntüler şahane zaten.