• izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (8.67)
das experiment - oliver hirschbiegel
deney, bilim adına bir oyun olarak başlar. 20 adam; iki hafta; 4000 mark para uğruna bir oyun oynarlar. oyun yapay olarak oluşturulmuş bir hapishanede insanın saldırgan davranışlarının araştırılmasıdır.8 kişi gardiyan, 12 kişi mahkum olur. mahkumlardan kurallara uymasını isteyen gardiyanlar bunu sağlamak için şiddet uygulamak dışında herşeyde serbesttir.oyun oynanmaya başlar ve olaylar karışık boyutlara ulaşır... hem de çok karışık.


 1. gerçek oluşu insanı ürkütüyor.

  film birçok ülkede üniversitelerde psikoloji ve sosyoloji bölümlerinde gösteriliyor.

  (bkz: zimbardo deneyi)
 2. kafamda "yabancı film deyince akla ilk amerikan filmi gelmesi" olayını bitiren filmdir. zaten aynı adlı bir de amerikan uyarlaması vardır, ancak orjinal alman versiyonu kadar iyi değil denir.

  !---- spoiler ----!

  deney sadece iki hafta için planlanır, ama daha 2. günden olayların önünü alamazsınız. 5. günden sonra da herkes iptal zaten.

  !---- spoiler ----!
 3. gerçekten sağlam oyunculukların olduğu, sadece izlerken değil; sonrasında da sizi gerilimin zirvelerinde dolandıran bana göre psikoloji dalında zirvede yer alacak türden bir film. ortaya koyduğu gerçekten başkası değil maalesef.
 4. zimbardo deneyi ve milgram deneyi için güzel bir canlandırma olmuş. insanları iktidarlar ve itaatkarlar olarak ikiye ayırıyorlar ve sıradan bir insanın hiç tanımadığı birine şiddet uygulama eğilimini inceliyorlar, sonrasında toplumsal olarak genelleme yoluna gidiyorlar. tehlikeli olsa da çokça konuşulan deneylerdir.

  filme gelince gayet güzel, gerilim dolu, iyi oynanmıştı. ilgili olanlara tavsiye edilir.
  abi
 5. amerikan uyarlamasını fikir açısından daha güzel bulduğum film
  kup
 6. sinemada izledikten sonra salondan çıktığımda yürüme yetimi birkaç dakikalığına da olsa bana kaybettirmiş olan filmdir. alnımdaki sinirlerin elektrik telleri gibi gerildiğini hatırlıyorum.
 7. sosyal bilimlerde etik açıdan problemli olan çalışmalara örnek gösterilir. bilimsel araştırmalarda etik konusunun tartışılması ve etik ilkelerin belirlenmesi açısından önemli bir yeri vardır.
 8. insan doğasını ve davranışlarını tanıyabilmek için çok ideal bir film
 9. gerilim son anina kadar bitmiyor bu kadar psikopatlik almanlara ne kadar da yakismis.
 10. izlemeyin amk. gerek yok. çıkarılacak bi ders filan da yok. iyi insan olun gücü elinize alınca sapıtmayı. elim ayağım titriyor. böyle gerildiğimi hatırlamıyorum.
  tanım: lanet olası bir film.
  vagus