dava - franz kafka - youreads

  • okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (9.09)
Yazar franz kafka
dava - franz kafka
kendisine inanmazlarsa, bu çok normaldi, tanık olarak bayan grubach`ı, ya da şu anda odasının karşısındaki pencerede olan iki yaşlı insanı gösterebilirdi. kendisini gözcülerinin yerine koyan k. odasına gönderilerek yalnız bırakıldığı için şaşırmıştı. burada rahatça intihar edebilirdi fakat bunu yapmaya ne gerek var, diye düşündü. bu iki gözcü yan odada kendi kahvaltısını yiyorlar diye canına kıyacak hali yoktu şüpesiz! istese bile, intihar etmeyi öyle anlamsız, öyle saçma görüyordu ki, bunu asla yapamazdı. şu gözcülerin çok dar beyinli oldukları böylesine belli olmasaydı, aynı nedenle onu yalnız bırakmakta bir neden görmedikleri düşünülebilirdi. canları isterse ona bakabilirlerdi! o zaman, küçük gömme dolapta sakladığı yıllanmış şarabı almaya gidip kahvaltı niyetine bir kadeh, cesaretine kavuşmak için de ikinci kadehi içtiğini görürlerdi. ama bu ikinci kadehi sırf tedbir olsun diye, akıl ermeyecek cesaret isteyen durumları sezebilmek için içiyordu.(tanıtım bülteninden) (kitap bilgileri idefix'den alınmıştır.)


 1. bir çocuğu "doğru"larla doldurduğunuzu, "yanlış" olan herşeyi de çocuktan uzak tuttuğunuzu düşünün. gelişimi boyunca hiçbir yanlış görmeyen çocuk erişkin olup hayatın o gerçekliğinde kendini bulduğunda ne olur? tahmin etmesi zor değil. sendeleyecektir. önceleri öğrendiği yanlışların bu denli fazla olması onu şaşırtacak ve onlardan uzak duracaktır ama zaman ilerledikçe bu yanlışlara içgüdüleri, merak duygusu yahut kendisine işlenen doğruların sıkıcılığı nedeniyle yaklaşmak isteyecektir. sonunda ise yanlışlara hiç hazırlanmamış aklı, bedeni gerçeklere karşı yenik düşecektir.
 2. kabus gibi bir kitap. yani gerçekten sizde de böyle mi oluyor bilmiyorum ama resmen kendi kabuslarımın betimlemesi gibi. olayların başlangıcından itibaren atmosfer ağırlaştıkça, gerçeklikten de absürt bir biçimde kopulmaya başlanıyor fakat yine de ayak uydurmaya çalışıyoruz ve sonuç olarak her şey daha da absürtleşiyor. kitapta her bölümün başlangıcından sonuna, böyle ilerleyen bir betimleme varmış gibi.
 3. kafkavari (kafkaesk) bir romandır. bu ilginç bilgi bir yana, adaletin kapısından geçmek isteyen adamın öyküsü tam bir yiten olasıklıklar ağıdıdır. hepimizin daha baştan bize kapatıldığını kabul etmek istemediğimiz bir kapısı yok mu?
 4. benim için çok zor bir kitap oldu. kitabı okurken k'nın dönüşümünü 'dönüşüm' metnindeki gregor samsa ile bağdaştırdım istemsizce.