david attenborough - youreads 1. kendisi için kolaylıkla büyük belgeselci diyebileceğimiz önemli şahsiyet. 50'lerden beri belgesel işi içerisinde bulunmaktadır. ilerlemiş yaşına rağmen hala bir şeyler üretme peşindedir.

  yapıtlarından bazıları:

  frozen planet
  planet earth
  the hunt
  life
  africa
  pan
 2. elimde 2tb belgeseli olan süper insan. izleyecek olanların blu-ray formatında izlemesini tavsiye ederim.görüntüler, manzaralar efsanedir. life ve planet earth favorimdir.
 3. ilerlemiş yaşına rağmen afrika çölünde aslan, güney kutbunda penguen, kuzey kutbunda kurt kovalayan dumanlı sesli anlatıcı. anlatırken gerilimi öyle verir ki o anki bir doğa olayını dramatize eder. "havevı its jast the biginniğn, der is mooo tu kım" sürekli her heceye vurgu yaparak okyanus derinliklerine, kutbun ayazını hissettirebilir.
 4. nyks
 5. süper bir insan. gezmediği yer çok azdır ya da hiç yoktur bilmiyorum. çok güzel hayat yaşamış ve hala yaşamakta olan 95 yaşındaki anlatıcı. ömrü daha uzun olsun. en şanslı insanlardan. ayrıca usta yönetmen ve aktör richard attenborough un kardeşi. 75 yaşından sonra içinde bulunduğu şu 9 belgesel kariyerinin en çok izlenen, sevilen, en çok oylanan ve en yüksek puanlanan, en çok ödüllendirilen en iyi işleri:

  the blue planet (2001)
  planet earth (2006)
  life (2009)
  frozen planet (2011)
  africa (2013)
  planet earth ii (2016)
  blue planet ii (2017)
  our planet (2019)
  david attenborough a life on our planet (2020)