• izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (8.52)
dead poets society - peter weir
50'lerin welton akademisi, ciddi, disiplinli ve akademik çevrelerde saygınlığı yüksek olan bir okuldur. okul yönetiminin muhafazakar ve ortodoks tavırları okulu öğrenciler için sıkıcı ve bunaltıcı bir hale getirmektedir. fakat yeni ingilizce öğretmeni john keating'in okula atanmasıyla çok şey değişecektir.


 1. carpe diem i dillere pelesenk eyleyen film.
 2. !---- spoiler ----!

  kapitalizm ahlakının gençlere sunduğu iyi ve doğrunun aslında bir çeşit köleleştirme olduğunu vurgulamaya çabalayan film. tüm öğrencilerin babası kariyerli güç sahibi kimseler, çocuklarının da doktor mühendis avukat vs olmasını arzuluyorlar(parayı basıyorlar haliyle)

  fakat ortada bir şiir mevzusu var, şiirin insanı etkilemesi, ruhuna hitap etmesi, sürekli iyi bir kariyer uğruna kırbaçlanan gençlerin şiir yoluyla bir hissiyat yakalaması kıvılcımı yakıyor.

  john keating-robin williams öğrencilerde bu ışığı yakan kişi oluyor. filmde ölü ozanlar derneğinin buluşma mekanının kızılderililerin son mağarası olması vurgusu, avrupadan amerikaya göçüp yerlileri öldüren vahşi kapitalizme gönderme yapıyor.

  sanat ışığını yakan öğrenci milleti carpe-diemi keşfediyor. fakat aileler de boş durmuyor, baskılamaya devam ediyor tiyatro yapmak isteyen bir öğrenci babasının gaddarlığı yüzünden yapamayınca intihar ediyor. olaylar gelişiyor hoca okuldan gönderiliyor.

  film yumruğu son sahne de indiriyor, çocuklar despot müdüre karşı gelip sıraların üzerine çıkıyorlar, insan gözyaşlarını tutamıyor bu sahnede.

  !---- spoiler ----!

  etkileyici, muhteşem göndermeleri olan bir film, tekrar bile izlenebilir.
  abi