death parade - youreads

  • izledim
  • izliyorum
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (9.00)
death parade
her bölüm birbirinden farklı hikayeleriyle, kendilerini hafıza kaybına uğramış şekilde bir barda bulan iki kişinin hikayesini konu alıyor. aynı zamanda death note, paprika ve bunu gibi bilindik dizilerin stüdyosu olan madhouse tarafından çıkarılıyor.


 1. death billiards isimli kısa metraj anime filminin tv serisi haline getirildikten sonra aldığı isim. 2015 kış döneminde ilk sezonu 12 bölüm ile tamamlandı fakat 2. sezonla ilgili hala bir bilgi yok. yakın zamanda olmasına da pek ihtimal vermiyorum. izlediğim en iyi anime serilerinden biri.
 2. !---- spoiler ----!

  death parade, testere filminin metafiziksel bir kurguyla uyarlandığı 12 bölümlük bir anime serisi diyebilir miyiz, eh kısmen.
  kendilerini asansörden inerken bulan insanlar, oraya nasıl geldiklerini bilmeden bir bara girerler ve oyun başlar. aslında ölmüş olan bu insanların içindeki karanlık yanları ortaya çıkarmaya çalışan yargıçların doğru karar vermelerini sağlamak üzerine kurulmuş kışkırtıcı bir sistemle karşılıklı oyun oynarlar. oyunlar genel olarak insanların organları ile bağdaştırılmıştır. yargıçlar buraya gelen insanları ya boşluğa gönderecek ya da reenkarne edip dünyaya geri yollayacaklardır.

  hikaye genel olarak böyle olsa da japonlar uçuk hikayeleriyle alt metinde varoluş başta olmak üzere; adalet, sadakat gibi pek çok konu üzerine izleyiciyi düşünmeye sevk ederler.

  !---- spoiler ----!
 3. kurgusal olarak çok güzel bir seri olduğunu düşündüğüm halde nedense bir türlü ısınamayıp yarım bıraktığım bir anime. her bölümde bir "yargılama" olmasından ötürü olsa gerek. yine de izlerken insana bir şeyler katıyor.

  bir de mekanlar inanılmaz güzel tasvir edilmiş. barın içindeki manzaralar olsun, yargıçların yaşadıkları yerler olsun çok güzel çizim ve kurgulara sahip.
  bozuk