debbie macomber

Kimdir?

debbie macomber‘i new york times’ın en çok satan yazarlarından biri yapan en önemli özelliği zorlayıcı karakterler yaratmak ve onlara kitaplarında gerçek bir yaşam sunmak. kendi deneyimleri ve gözlemlerine dayanarak yazdığı romanlarında küçük kasaba yaşamları, ev ve aile, sağlam dostluklar büyük yer ediniyor. her kitabı dünya çapındaki okuyucularına keyifli bir mizah duygusu tattırıyor.


  1. kitaplarında aynı bölgede yaşayan, birbirlerini bir şekilde tanıyan, çoğunlukla kadın karakterlerin ağzından günlük hayatı anlatan yazar. kitapları, farklı karakterleri dönüşümlü olarak anlatan kısa bölümlerden oluşur ve hem bu özelliği, hem de yazım dili sebebiyle (çevirmenlerin de hakkını verelim ;)) sıkmadan kendisini okutturur. karakterlerinin yaşamlarını doğal anlatışı sayesinde, herhangi bir kitabını bitirdiğinizde çok sayıda insanla tanışmış gibi olursunuz.
    ancak, seri kitaplarında, muhtemelen yeni okuyucuyu bilgilendirmek için yaptığı, serinin önceki kitaplarında anlatılmış olayı özetleme şekli sadık okuyucularını sıkabiliyor. buna karşın, agatha christie kitaplarının başındaki gibi, kimin kimin nesi olduğunu özetleyen kısım faydalı ve istenirse kolayca atlanabilecek ayrı bir bölüm. bir de kitaplarındaki romantizm dozu -2 bile değil- 3. baharını yaşayan karakterlerinde bana göre fazla kaçıyor.
  2. küçük mucizeler dükkanı ve gül limanı oteli dizisini bitirdiğim, iki seriyi de bitirdikten sonra yepyeni dostlar edinmişcesine mutlu olduğum kitapların yazarı.