değişimin gençlerin elinde olması - youreads 1. ''değişimin gençlerin elinde olması ama onların bunun farkında olmayıp vurdumduymazlık yapması'' olacaktı ama bu kadar uzun başlık mı olur be!?

  şu lafı en çok duyduğum kesim gençler. ''memleketi biz mi kurtaracaz?''

  tabi ki biz kurtaracağız. yaşını başını almış gitmiş insanlar mı kurtaracak. sağ-sol işi falan değil bahsetmek istediklerim. herhangi bir partiye karşıtlık da değil bu memleketi kurtarma bahsi.

  önce kendimizi eğiteceğiz, sonra da öğrendiklerimizle halkın geri kalanını eğiteceğiz.
  bunları yapacak enerji kimde var? gençlerde var. bunları yapacak zaman kimde var? gençlerde var. bunları yapacak kadar taze beyin kimde var? gençlerde var.
  gençlerimizin, halkın geneline ''cahil'' demeyi bırakıp, ''onları bu durumdan nasıl kurtarırım'' demeye bakması gerekiyor.

  not: aklımda dün gece daha fazla şey vardı, o düşüncelerin artıkları bu yazdıklarım. aklıma gelirse editleyeceğim.
 2. değişim yapacak gençler yetişebilmesi için önce eğitim sisteminin düzelmesi gerekiyor. eğitim sisteminin düzelmesi için ise değişim şart!
 3. ey yükselen yeni nesil, gelecek sizindir. cumhuriyeti biz kurduk; onu yükseltecek ve sürdürecek sizsiniz.
  (bkz: mustafa kemal)
 4. "..gör, nasıl yeniden yaratılırım,
  namuslu, genç ellerinle.
  kızlarım,
  oğullarım var gelecekte,
  herbiri vazgeçilmez cihan parçası.
  kaç bin yıllık hasretimin koncası,
  gözlerinden,
  gözlerinden öperim,
  bir umudum sende,
  anlıyor musun ?"
  ahmed arif^:anadolu^
 5. promete
  kalbinde her dakika şu ulvi tahassürün
  minkar-ı âteşinini duy, dâima düşün:

  onlar niçin semâda, niçin ben çukurdayım?
  gülsün neden cihan bana, ben yalnız ağlayım? ..

  yükselmek âsümâna ve gülmek, ne tatlı şey! ..
  bir gün şu hastalıklı vatan canlanırsa... ey

  müştâk-ı feyz u nûr olan âti-i milletin
  meçhul elektrikçisi, aktâr-ı fikretin

  yüklen getir - ne varsa - biraz meskenet - fiken,
  bir parça rûhu, benliği, idrâki besleyen

  esmâr-ı bünye-hıyzini; boş durmasın elin.
  gör dâimâ önünde esâtir-i evvelin

  gökten dehâ-yi narı çalan kahramâanını...
  varsın bulunmasın bilecek nâm ü şânını! ..
  tevfik fikret
  hiciv
 6. bu ülkede kimlik siyaseti yapılıyor ve insanlar kimlikleriyle oy kullanıyorlar. bu başlıkta bahsedilegelen gençlerin hayatlarında atacakları bütün adımlarında ve hayatlarının bütün aşamalarında kendi kimliklerinin muktedir olması çok önemli ve bu gençler idealist değil pragmatist davranacak kadar hayatın gerçeklerinin ayırdında. bunu her zaman bilinçli ve kasıtlı olarak yapmasalar da el yordamıyla duracakları yeri kestiriyorlar bir şekilde. bu durum iyi midir derseniz, değil elbette. ne demek istiyorsun, bu doğru mudur, saygın bir davranış mıdır, haklılar mı yaptıklarında derseniz, elbette doğru , saygın bir davranış değil ve haksızlar ama gerçekler bunlar. ne diyorsun o zaman derseniz, benim yaptığım sadece durum tespiti; malumun ilamı.

  not: 15 yıldır oy kullanmıyorum.
 7. o değişim imkanını gençlere sunuyorlar sanki, bir şeyleri değiştirmek isteyenin önünü kesip susturmaktan başka yaptıkları bir şey yok.
 8. doğru önermedir. fakat bizim önce "genç" insana ihtiyacımız var. biyolojik olarak genç çok, çok sağlam ürüyoruz maşallah. fakat kafa? gençlerin yarısı 500 sene öncesini istiyor. aman değişimi bu gençler yapmasın...
 9. değişim denilince neden akla hep kurtarmak kelimesi gelirki. çok saçma. yani neden değişimi hep olumlu olarak düşünüyoruz. halbuki değişim iki uçlu bir kavramdır. değişim, olumlu olabileceği gibi olumsuz yönde de seyredebilir. değişimle birlikte kurtulmayı umarken bir bakmışsınız daha beter bir durumdasınız. böyle bir kumarı gençlerin eline bırakmak ne kadar mantıklı bilemiyorum. çok yüklenmemek lazım gençlere.
 10. (bkz: x kuşağı-y kuşağı)
  bunu bir zaman!ar benim biyoloji hocam söyler dururdu.
  şu an bekliyorum değişimin gelmesini.