deli deli küpeli - kartal tibet - youreads

  • izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (9.50)
deli deli küpeli - kartal tibet
cevat fehmi başkut'un buzlar çözülmeden piyesinden uyarlanan film, kar yağışı yüzünden yolları kapanan bir kasabaya ulaşan iki delinin kaymakam ve hakim zannedilmesi, derken bu iki delinin akıllılarca bile yapılamayanı yapıp kasabayı soyanlarla mücadelesini anlatıyor.


 1. 12 eylül sonrasında çekildiği için olacak, filmde darbe yönetimi sıkça övülüyor ve gelecek kaymakam darbecilerin refahıyla bir tutuluyor. yine de bence asıl propagandası yapılan bambaşka bir görüş.

  !---- spoiler ----!

  kanımca bu filmde eleştirilen dört ancien regime unsuru dört büyük partiyi temsil ediyor.
  adalet partisi: tefeci mahmut ağa (ap esas gücünü kırsal kesimin zenginlerinden alıyor, ağalardan yani).
  chp: avukat şeref haktanır (haktan hukuktan yana geçinse de çıkarları gereği siyasi rakipleri olan tiplerin yanında sistemin içindedir, solcuların chp eleştirilerini hatırlayalım).
  milli selamet partisi: hacıkaramuratoğlu (bu çok bariz zaten).
  mhp: yılanoğlu (diğerlerinin çıkarları doğrultusunda halkı sindirir, zor kullanır ve cinayetler işler).

  peki bu denklemde 12 eylül öncesinde önemli bir güce sahip silahlı sol gruplar nerededir? işte bence solun tamamı delilerde toplanmış. sistemi kökünden değiştirmeleri, halkın sorunlarına pratik çözüm üretmeleri de aslında sosyalizmin propagandası oluyor. elbette sansür kurulunun sinemaya nefes aldırmadığı o yıllarda bunu ancak cunta propagandasıyla maskeleyerek ele alabilmişler.

  !---- spoiler ----!
 2. - hakimcim, bu kız deli, ben deli. bizim çocuklarımız da deli olur mu?
  - hayır, olmaz.
  - oh iyi...
  - zırdeli olur!

  filmdeki delilerin kürek çektiği histerik nöbet hali sahnesi ve fondaki müzik, alfred hitchcock'u aratmaz. türk sinemasının en sinematik ögelerinden biridir. değeri bilinmemiştir.
  483
 3. cevat fehmi başkut'un 27 mayıs darbesi sonrasında geçen buzlar çözülmeden adlı tiyatro oyununun sinema uyarlamasıdır. senaryo osman f. seden, görüntü yönetmeni orhan oğuz, yapımcı memduh ün, müzikler cahit berkay. bu ekipten nasıl kötü iş çıksın. işlerinde en üst isimler. üstüne bir de şöyle bir oyuncu kadrosu: kemal sunal, yavuzer çetinkaya, ihsan yüce, melike zobu, yaman okay, reha yurdakul, sırrı elitaş, fatoş sezer.

  oyunun ilk sinema uyarlaması değil ayrıca. ilk uyarlaması 1965 yılında yapılmış buzlar çözülmeden - nejat saydam