deli yusuf - atıf yılmaz - youreads

  • izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (7.00)
deli yusuf - atıf yılmaz
çamlıbel gecekondu mahallesinde yaşayan tamirci deli yusuf'a süper bir otomobil siparişi gelir. zalim fabrikatör boluluzade abbas bey'i her türlü saldırıdan koruyacak bir otomobil yapacaktır. nitekim james bond filmlerinde görülecek türden, hem zırhlı hem kurşun geçirmez camlı hem de silahlı ve asfalta kaygan yağ serpen bir otomobil üretir deli yusuf. ancak aracın tipi lunaparkta çocukları gezdiren şekilli traktörlere benzemektedir. hâliyle bay bolulu "benimle dalga mı geçiyorsun" diye deli yusuf'un bacaklarını kırdırır ve deli yusuf'un bıçkın oğlu ruşen ali intikam için harekete geçer...


 1. daha önce köroğlu filmini çeken atıf yılmaz ve cüneyt arkın, 1975'te de bu modern köroğlu filmini çekmişler. çamlıbel olmuş solcu yatağı bir gecekondu mahallesi, bolu beyi olmuş fabrikatör abbas bolulu, ruşen ali'nin babasınınsa gözleri oyulmuyor ama bacakları kırılıyor. kör değil kötürümoğlu oluyor yani... onun dışında finali bilerek izliyorsunuz, sonu da aynı işte.
 2. bu tarz olup altın portakal en iyi film ödülü almış başka bir film yok.

  filmin sonlarına doğru mahalle basılacağı zaman hiç kimse yardım etmeyi kabul etmez. birkaç kişi yardım eder sadece ve sonunda savaşarak kazınırlar. oraya gelenlerin başını ele geçirip meydana halkın önüne çıkarırlar. yardım etmeyen toplum hemen toplanır tabii.

  hesap sordukları kişi konuşur "kızmayın bana, ben de sizin gibi halk çocuğuyum" bu karakteri çok iyi oyuncu olan erol keskin onuyor.

  halkın içinden biri "sen orospu çocuğusun." bu rolü de ahmet kostarika oynuyor.

  ayrıca osman alyanak'ın "sinek gibi ezerim" lafı da unutulmaz.