• izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (9.75)
dersu uzala - akira kurosawa
20. yy başlarında bir grup rus askeri mançurya ormanlarında araştırma yaparken yaşlı bir bilge/avcı ile karşılaşır. yolculuklarının kalan kısmında kendilerine rehberlik edecek bu yaşlı adamdan öğrenecekleri çok şey vardır.


 1. kurosawa üstadın bir başka başyapıtı daha. diğeri için (bkz: shichinin no samurai - akira kurosawa)
  üstad, bu eseri ile modern insanın önceliklerini ve doğanın hayatımızdaki yerini sorgulamamızı istemektedir kanaatimce.
 2. bartabas'ın chamane filmiyle beraber izlendiğinde yoğun olarak sibiryaya göçme arzusu oluşturur
 3. akira kurosawa, bir aralar ülkesinde film yapmak için para bulamaz olmuş, bu yüzden intihara bile kalkışmış. dahi sanatçı bu durumdan, kendisine kapılarını açan dönemin sovyet yönetimi sayesinde kurtulmuş. rus finansmanı ile çekilen 1975 yapımı bu film, hem o yıl moskova şenliği'nde büyük ödülü, hem de yabancı film oscar'ını kazandı.

  Rus ordusu, Yüzbaşı Vladimir Arsenyev’i bir ekibin başında Sibirya’nın ıssız doğasına keşfe gönderir. Keşifleri sırasında karşılarına çıkan Dersu Uzala isimli yaşlı bir avcı ile kurdukları arkadaşlık, yüzbaşının hayatında önemli bir yer edinecektir. Başlangıçta basit bir adam gibi görünse de bilgeliğiyle kendini izleyen herkesi hayran eden Dersu Uzala’ya, Maksim Munzuk hayat veriyor. Sibirya’nın el değmemiş doğasından görüntüler bir yana, filmi izlerken Dersu’nun avcılık ve iz sürücülüğü bilgisine de hayran kalmaktan kendinizi alamıyorsunuz. Akira Kurosawa filmin senaryosunu Vladimir Arsenyev’in dersu uzala kitabından uyarlamış. Dersu Uzala’yı izlerken kendinizi yüzbaşı ve Dersu’nun yol hikayesine eşlik ediyor gibi hissedecek, sessiz ve doğa düşkünü bu adamın karakterini kavramaya çalışmaktan kendinizi alamayacaksınız. sinefillerin mutlaka izlemesi gereken filmlerden biri bence.

  not: geçtiğimiz günlerde "dersu" adında biriyle tanıştım. şaşkınlıkla "akira kurosawa'nın dersu uzala filmindeki dersu'mu?" diye sordum. "evet. annem ve babam hem akira kurosawa'nın hem de dersu uzala filminin hayranı oldukları için bu ismi koymuşlar bana" dedi. çok hoşuma gitti.