• okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (6.00)
descartes latince öğreniyor - çiğdem dürüşken
bu latince gramer kitabının asıl amacı, felsefe öğrencilerinin ve bu uğraşa gönül verenlerin gereksinimleri doğrultusunda klasik latince gramerinin esaslarını öğretmek ve latince felsefi metinleri çözümleyecek bilgi donanımına sahip olunmasına yardımcı olmaktır. dolayısıyla bu kitapta latince grameri belirli bir dil bilgisi olan kişilerin anlayacağı şekilde basitleştirilerek özetlenmiş; özellikle felsefi terminolojide geçen kelimeler üzerinde durularak basit cümlelerden karmaşık cümle kalıplarına ve metinlere değin gramerin can alıcı noktaları örneklerle gösterilmeye çalışılmıştır.

descartes'ın kurgusal kılavuzluğunda ilerleyen ve cicero, lucretius, seneca, descartes, spinoza gibi ünlü düşünür ve filozoflara ait metinlerden seçkilerle desteklenen bu eser, felsefeyi derinden kavramak ve gerek antikçağ gerekse ortaçağ ve modern dönem filozoflarına ait metinleri özgün dilinden okumak isteyen zihinlere bir davet niteliğindedir.
(tanıtım bülteninden)
  1. latince severlerden misiniz? o havalı dili bir öğrenebilsem mi diyorsunuz? gittiğiniz kiliselerde duvarlara yazılmış metinleri anlayabilecek kadar da olsa bu dile hakim olmak mı istiyorsunuz? ama gramer mramer bizi bozar ders kitabı okuyamam bu yaştan sonra diye endişeleniyor musunuz? kitapta resim de ister misiniz? keşke elimde latince-türkçe örnek felsefi metinler olsa mı diyorsunuz? o zaman bu kitabı seversiniz.
    fikrimce bu ölü dili öğrenmek için en iyi türkçe kaynak. malum latince bugün özellikle ispanyolca ve italyanca gibi dillerin atası sayılan önemli bir dil. felsefeyle ilgilenen bünyeler içinse kutsal kitaplarının indiği dil bile diyebiliriz. bu kitapta hem felsefik bilgiler ve metinler var hem atasözleri ve deyimler hem de terminolojik kelime anlamları. kitabın ismi de hayli sempatik. e okuyun, felsefecilere özel diyor bir de kapakta ona takılmayın. bilgi herkes içindir...