devrim arabaları - tolga örnek - youreads

  • izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (8.41)
devrim arabaları - tolga örnek
devlet başkanı cemal gürsel tümüyle yerli üretim bir otomobil yapılmasını emreder ve görevin tcdd işletmesine verildiği bildirilir. o gün orada bulunan 23 mühendis bu emri 'türk insanının makûs talihine karşı bir meydan okuma' olarak algılarlar. en küçük bir tereddüt ya da endişe sergilenmeksizin derhal işe başlanır. çalışma mekanı olarak devlet demiryolları'nın eskişehir'deki cer atölyesi seçilir. zaman müthiş dardır. cumhuriyet bayramı' na kadar yalnızca 130 günü vardır ekibin. türkiye’nin ilk yerli otomobili olacak eserin adı da konmuştur: “devrim”.


 1. ilk türk otomobil yapımının, devrim'in yolda kalma hikayesi. çok başarılı film.

  !---- spoiler ----!

  türkiye'de hiçbir başarı cezasız kalmaz.

  !---- spoiler ----!
  mnb
 2. hem konusu hem de oyuncu kadrosu ile iyi ki de çekilmiş dediğim filmlerden. çok çok çok başarılı. özellikle arabanın yapım sürecinde kaliteli oyuncularımızı bir arada izlemek çok zevkliydi.
 3. filmde geçen "bu ülkede hiçbir başarı cezasız kalmaz" lafı, filmin yönetmeninin babası özden örnek'in başına gelenler düşünüldüğünde (milgem projesine büyük emek veren örnek paşa balyoz vs davalara bulaştırılarak hapse atılmıştı). daha anlamlı olmaktadır.

  !---- spoiler ----!

  ayrıca sanat yönetmenini tebrik etmek istiyorum. eskişehir'i ve tülomsaş'ı bilen seyirciler (yani ben) fabrika ve lojman sahnelerinin aslına çok benzetildiğini belirtmişti. beykoz deri kundura fabrikasına tülomsaş ve lojmanlarını olduğu gibi taşımak büyük özen. yalnız bazı noktalarda şehri bilenlere batan yerler oluyor.

  * genç mühendis necip'in karısı doğum yapacağı zaman hastaneye jandarma jipiyle götürülüyor. halbuki necipler istasyon lojmanlarında oturuyor; gittikleri hastane de hemen lojmanların bitişiğindeki tcdd hastanesi. bu kadarcık yol için araca gerek yoktu.

  * selçuk yöntem'in oynadığı latif abi, tülomsaş nizamiyesine geldiğinde "garda bekle bekle helak oldum" diyor. halbuki garın hemen bitişiğinde fabrika var. yıllardır tcdd'de çalışan biri, ddy'nin en önemli fabrikalarından birinin yerini bilmez olur mu hiç?

  * finale doğru, ünlü benzin emri geldiği zaman halit ergenç, şefe "ne yapalım" diye soruyor. "meclise gidecek kadar benzin bırakırız" cevabı geliyor. yalnız film boyunca bu araçlar fabrikadan çıkmadı ki? fabrika bahçesi ne kadarlık bir yer de 100 kilometredeki ortalama yakıt tüketimi hesaplandı ve buna göre benzin konuyor? repliği "ankara garında çeyrek depo benzin koyalım, sonra bir benzin istasyonunda tamamlarız" diye verip, sonra meclis önünde "ya kremrengi aracı benzinliğe götürdük ama siyah araç konvoydan çıkamadı, aha ibre de sona vurdu, eyvah" diye bir iki replikle toplamak daha düzgün olabilirmiş.


  !---- spoiler ----!