diğer sözlükleri youreads'e entegre etme seferberliği - youreads

 1. mantıklı bulduğum bir öneri. tabi kim kendi yaptığı emek, zaman, para verdiği sitesini kurban eder orası ayrı bir soru. başka sözlükleri devşirme kısmı zor ancak bildiğimiz tanıdığımız yazarların buraya katılmasını sağlamak zor değil. ayrıca yakgulun de dediği gibi elinde olanı tutamamışken yeni gelecek yazarı burada tutmak ne kadar mümkün? ben bu seferberliği şöyle destekliyorum okuduğum bir kaç blog yazarına youreads.net' de yazı yazmaları katkıda bulunmaları için rica ettim mail gönderdim.
 2. youreads'i bilmeyen başka sözlük yazarları varsa deriz bak böyle böyle bir yer var, haberin olsun.
  ama ben gideyim, başka sözlüklerden kullanıcı ihraç edeyim, "gel burada yaz" diyeyim. bunlar sıkıntılı işler.
  yarın olur, getirdiğin adam "lan beni buraya yalvar yakar getirdiniz" der, havalara girer, mahçup olursunuz.
  getirdiğin adam sıkıntı olur, "bunu buraya sen getirdin" olur.
  iyi niyetle başlayan şeyler yarın baş ağrısına dönüşebilir.

  bugün küsüp gidenlerin nazını çekmediğiniz gibi yarın nazı çekilecek olanlar çok olur.
  sözlüğü canlandıracak, kalitesine kalite katacak diye gelen adam -gerçekten öyle olsa bile- küsüp giderken ne var ne yok alacak, yine ortada çer-çöp kalacak.

  gelen gelsin, giden gitsin.
  sözlük piyasası ile uğraşmaktansa bilmeyenler için youreads tanıtılır, beğenen zaten gelir. olur biter.

  iyi niyetinizi anlıyorum ama uzun vadede hem diğer sözlükler hem de youreads için fayda sağlamayacaktır.
 3. tam anlamıyla bir fetih hareketidir, küffar sözlüklerin saltanatına son verecek, tüm internet kullanıcılarını hak sözlüğünün çevresinde toplayacaktır. cihan sözlüğünün formüldür, ver mehteri ver.
 4. youreads benim yazar olarak katıldığım ilk ve tek sözlük. diğer sözlüklerden benim için farkı ise yazarken, öğrenirken bir yandan da kişisel bir ajanda ya da bir not defteri olarak kullanılabilmesi oldu. o yüzden sol taraf akmıyor, sayımız binleri bulmuyor hezeyanlarını da buraya çocuğu muamelesi çekip kapanırsa ne yaparım naifliğini de hiçbir zaman tam anlayamadım. beğenen kalır, beğenen gelir, yazar...her yeni şey gibi gelişmesi zaman alır. ilk günleri ile karşılaştırdığımda dağlar kadar fark var. sözünü kıymetli bulduğunuz kişileri davet etmek herhalde zaten yaptığınız bir şeydir, hatta fısıltı gazetesi bazen en etkili araçtır. ama durumu haçlı seferine çevirmek, seferberlik ilan etmek nedir? sapla samanı ayırabilecek misiniz? burası tam oturmuş bir yapıda mı ki toplu bir sözlük entegrasyonu ile aynı kalacağını garanti ediyorsunuz?

  sorunlar belli gibi, ama dillendirilişleri farklı. nedir bu ortak sorunlarımız? moderasyonun yazarlarla bağı kopuk, iletişim zayıf. neden?

  1. sitenin sahibi var ama dürümcü kafasında değil, buradan para falan kazanmıyor. gönüllülük esas. yani niyetler temiz. ancak öte yandan burası kolektif işleyen bir yapı olmakla övünürken moderasyonun şekillenişi atama olarak gerçekleşiyor.
  2. moderasyondan bazı kişiler belki bazılarınız kadar yetkin değil, ya da en azından sizin kadar buraya vakit ayırmıyor, kafa yormuyor.

  o zaman gelin sorun olunca cırcır böceği gibi ötmeye alışan bünyemizi silkeleyelim başka bir şey önerelim moderasyona. ben moderasyonda görev almaya talibim, vaktim var diyenler çıksın bir adım öne, kimmiş, ne yazar, ne yapar ne eder bakalım profiline, seçelim. ben yapamazdım mesela, kolay iş değil düşününce.

  seçtirmiyorlar mı? protesto edelim, yazmayalım, öyle bitsin burası. her sene tekrarlansın bu süreç. herşeyi devletlüden bekleyip ne sendikaya giden ne sokağa çıkan kitleler gibiyiz. iş yerinde oturup aylaklık yapıyoruz.
  mesut
 5. yapmayın böyle şeyler dursunlar orada. ev ev üstüne olmaz.
  ne kadar da misafirperverim
  parov
 6. güzel girişim ancak işe yarayacağını düşünmüyorum.

  geçen sene ekşiciler buraya göç ederken moderasyon benzer bir uygulamaya gitmişti, istenilen sonuç alınamadı. kaldı ki o zamanlar aktif kullanıcı sayısı çok çok daha fazlaydı.