dilaver cebeci

Kimdir?

1943 yılında gümüşhane'ye bağlı kelkit ilçesinin dayısı köyünde doğdu. ailesinin kırıkkale'ye göçmesi üzerine ilkokulu orada tamamladı. ortaokulu merzifon ve mersin askeri okullarında, kınkkale'de başladığı lise öğrenimini erzincan'da tamamladı. a.ü. ilahiyat fakültesi'ni bitirdi (1970). aydın'da öğretmenlik ve halk eğitimi başkanlığı, istanbul ortaköy eğitim enstitüsü'nde öğretim görevliliği, diyanet işleri başkanlığı'nda neşriyat uzmanlığı, üsküdar kız lisesi'nde öğretmenlik yaptı. i.ü. iktisat fakültesi'nde iktisat tarihi yüksek lisansı ve sosyoloji doktorası yaptı. marmara üniversitesi öğretim üyeliğinden emekli olan şairin ilk şiiri 1965 yılında defne dergisinde çıktı. şiirleri, hikâyeleri, mensureleri ve mizah yazıları devlet, töre, bozkurt, türk edebiyatı, türk yurdu, güney su, ortadoğu, hergün, yeni düşünce, ayrıntılı haber, türkiye dergi ve gazetelerinde yayınlandı. dilâver cebeci, millî ve tarihi motiflerle bezeli lirik şiirleriyle tanınır.

edebiyatımıza "seyyah-ı fakir evliya çelebi" mizahî tipini kazandırdı. seyyah-ı fakir evliya çelebi imzasıyla yazdığı yazılarında türk sosyal hayatına bir 16. yüzyıl osmanlı vatandaşı gibi bakarak, bu hayatın türk kültürüne yabancı yönlerini latif bir üslupla hicvetti.

edebiyatımızda uzun ve hikâyemsi mensure türünü denedi ve bu denemelerinde milli romantizmi vermeye çalıştı.

şiirleri:
hun aşkı (1972, ikinci baskısında mensurelerini ekledi, 1984), şafağa çekilenler (1984), ve sığınırım içime (1992), kandahar dağlarında sabah namazı (kendi sesinden kaset, 1992). mensureler: mavi türkü (1983).

mizahî yazıları: devranname (seyyah-ı fakir evliya çelebi imzasıyla, 1984).

oyunu: büyü (1984).

iktisat tarihi ve sosyoloji konularında makaleleri olan cebeci'nin "tanzimat ve türk ailesi" isimli bir kitabı 1993 yılında neşredildi.

sözlerini yazdığı “türkiyem” şarkısı ile gönüllere taht kuran dilaver cebeci hun aşkı, sitare, ve sığınırım içime, şafağa çekilenler, asra yemin olsun ki, tüm şiirleri, mavi türkü isimli şiir kitapları; devranname, seyranname, ben kazan’a gidiyorum, evliya çelebi çocuk kitapları dizisi, tanzimat ve türk ailesi, türk’e dair ve divan şiirinde kadın isimli nesir ve bilimsel kitapları ile başta seyyah-ı fakir evliya çelebi sütununda yazdığı henüz kitaplaşmamış olan birçok yazı ve makalesi ile tanınan ünlü bir kalem.


  1. Tesbihli abi çok güzel okumuştur şairin sitare adlı şiirini.
    gulce