dilophosaurus - youreads 1. 193 milyon yıl önce, jura döneminde yaşamış etobur bir teropod. adı çift ibikli kertenkele anlamına gelir. birçok insan bu dinozorla 1993 yapımı jurassic park filmiyle tanıştı ama aslında filmde gösterildiği gibi değildi. hatta filmdeki tek doğru unsur, jura devrinde yaşamış ve çift ibikli olduğuydu. diğerleri kretase devrinde yaşamıştı. filmin diğer yıldızı velociraptor’la karıştırılmaması için olduğundan çok daha küçük gösterilmişti. küçük bir köpek kadardı. hâlbuki, boyu 7 metreyi, ağırlığı da 400 kiloyu bulabiliyordu.

  ayrıca filmde görüldüğü gibi boynunun iki kenarından flepler açılıp, düşmanına zehir püskürtmüyordu. ancak uzmanlar, komodo ejderlerinde olduğu gibi, ısırığının zehirli olmuş olabileceğine inanıyorlar.

  dikkat çekici tek unsurları, başlarının üstündeki ibikleriydi bu ibiklerin ne işe yaradığı bilinmiyor ama uzmanlar görsel amaçlı olduğunu düşünüyor. yani kendi türlerinden olanları tanımaya ve eş seçmeye yarıyordu.

  saatte 30km hızla koşabildiği düşünülen dilophosaurus’un, düzgün olmayan diş yapısı ve zayıf çene yapısı yüzünden daha çok balıkla beslendiğine inanılıyor. ancak buna rağmen sürüler hâlinde başka büyük otobur hayvanları da avlamış olabilir.

  yani anlayacağınız, dilophosaurus jurassic park filminde çok daha karizmatik bir hayvandı.

  "i thought you were one of your big brothers, you're not so bad."
  ^:ünlü son sözler^