dilwale dulhania le jayenge - aditya chopra - youreads

  • izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (8.50)
dilwale dulhania le jayenge - aditya chopra
film, ingiltere'de yaşayan raj malhotra ve simran singh (shah rukh khan ve kajol) adlı iki hint'in hikâyesini anlatıyor. raj zengin iş adamı dharamvir malhotra’nın (anupam kher) şımarık oğludur. simran ise küçük dükkân sahibi chaudhry baldev singh’in (amrish puri) büyük kızıdır. chaudhry baldev singh çok muhafazakârdır ve tek hayali bir gün vatanına geri dönmektir. iki kızlarını hint gelenek ve göreneklerine göre yetiştirdiği için gururludur.

simran sürekli beyaz atlı prensinin hayalini kurar ve ona şiirler yazar. ancak bu hayali baldevin en iyi arkadaşı olan ajit’den gelen mektupla yıkılır. mektupta ajit, oğlu kuljit ile simranın evlenme zamanının geldiğini söyler. simran kuljit’i daha önce hiç görmediği için kaygılanmaya başlar. fakat babasına olan saygısından dolayı kuljit’le evlenmeyi kabul eder. bununla birlikte simran babasına arkadaşlarıyla birlikte avrupa gezisine katılmak için rica eder. bu gezi simran'ın bir yabancıyla evlenmeden önce avrupa’yı görmek için son şansıdır. babası tutumlu olmasına karşın, insafa gelir ve simranın gitmesini izin verir.

tesadüfen bu geziye raj ve arkadaşları’da katılır ve simran’la karşılaşırlar. başlarına gelen birkaç aksilikten sonra gezinin sonunda raj simran’a âşık olur. ancak simran raj’a âşık olduğunu anca ayrılık vakti geldiğinde anlar. simran eve döndüğünde annesine (farida jalal) gezide başka birine âşık olduğunu ve kuljit’le evlenmek istemediğini anlatır. bu sırada babası simran’la annesinin konuşmalarına kulak misafiri olur ve simran güvenini boşa çıkardığı için küplere biner ve aile en kısa zamanda hindistan’a temelli döner.

fakat raj’ın kolay kolay pes etmeye niyeti yoktur ve simranın arkasından hindistan’a gider. raj simran’ı bulur ve ona bu ayarlanmış evlilikten kurtaracağını ve simran’la babasının rızasıyla kendisinin evleneceğine anlatır. aynı zamanda simran’la birlikte kaçmayı reddediyor. çünkü raj bu evliliğin herkes tarafından kabul edilmesini ve böylece mutlu olmasının istiyor.

raj bir plan yapar ve kuljit’le arkadaş olur ve ailenin dostuymuş gibi davranır. diğer yandan raj düğün hazırlıklarında yardım eder ve böylece herkesin sevgisini ve güvenini kazanır. aynı zamanda kuljit’in kız kardeşi preeti raj’a âşık olur. fakat işler raj’ın babasının aniden hindistan’a gelmesiyle karışır.

raj en sonunda simranın babasının da güvenini kazanır. ancak her şey baldevin simran’la raj’ın avrupa gezisinde çekilmiş fotoğrafını görmesiyle birlikle bir anda mahvolur. baldev yine küplere biner ve ertesi gün erkesin önünde raj’a defolmasını ve kim ne düşünürse düşünsün, simran’la kuljit’in evleneceğini söyler.

daha sonra raj ve babası kuljit ve arkadaşları tarafından sopalarla istasyonda dövülürler. baldev gelir ve kavgayı durdurur ve raj ve babasına buradan gitmelerini söyler. o sırada simran ve diğer aile fertleri istasyona gelirler. tren gelir ve raj ve babası trene binerler. simran babasına onlarla gidebilmesi için yalvarır, fakat baldev inadından vazgeçmez.

ancak tren hareket etmeye başlarken babası bu sevginin ne kadar büyük olduğunu görür ve simranın gitmesine izin verir. simran raj’a doğru koşar ve son anda trene biner. (vikipedi)
 1. 1995 yapımı 189 dakikalık bollywood filmi. Başrollerini shahrukh khan ve kajol paylaşıyor. Bollywoodun en önemli filmlerinden biri. Hala mumbai sinemasında gösterimi devam ediyor. klişe aşk teması ve ketçaplı dövüş sahneleriyle yeşilçam sevenlerin de kalbini kazanan bu filmi her canım sıkıldığında izlerim. Şarkılar, danslar, rengarenk sahneler... Hayata pembe bir mola vermek için ideal bir film

  Film fragmanı

  Filmin aldığı ödüller:

  1996 En İyi Film ödülü: Yash Chopra
  1996 En İyi Yönetmen ödülü: Aditya Chopra
  1996 En İyi Erkek Oyuncu ödülü: Shah Rukh Khan
  1996 En İyi Kadın Oyuncu ödülü: Kajol
  1996 En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu ödülü: Farida Jalal
  1996 En İyi Komedyen ödülü: Anupam Kher
  1996 En İyi Şarkı Sözü ödülü: Anand Bakshi, Tujhe Dekha
  1996 En İyi Senaryo ödülü: Aditya Chopra
  1996 En İyi Diyalog ödülü: Aditya Chopra, Javed Siddiqi
  1996 En İyi Erkek Şarkıcı ödülü: Udit Narayan, Mehndi Lagake Rakhna

  Kaynak