din kültürü ve ahlak bilgisi dersi - youreads 1. bence din dersi değildir, islamik bir ders daha ziyade. din dediğimiz şey daha kapsamlı bence her dini anlatmalılar hatta din felsefesi ve teoloji de anlatmalılar ama yüzde seksen beyin yıkama. lise hocam bana başını kapamazsan cehennemde yanacaksın falan demişti akdkfl
 2. adının "sünnilik ve türk örf ve adetleri" olarak değiltirilmesi gereken ders.
 3. ilkokulda müfredat konusunda düzenleme yapılması gerektiğini düşündüğüm derstir.

  din kısmına değil de daha çok ahlak kısmına önem verilmesi gerektiğini savunuyorum. 11 yaşıda çocuk ne anlayacak o kadar küçükken... din savaşları değil de örnek davranışlar , saygı , sevgi , hoşgörü...
 4. "devletin dini yoktur"u ihlal eden ders. hristiyan, musevi ya da hangi dinden olursa olsun her öğrenci en az müslümanlar kadar kendi dinini okulda öğrenme hakkına sahiptir. onu geçtim ateist olmak da insanın kendi hür iradesidir. dersi veren öğretmenlerin o öğrencilere karşı daha farklı bir tutum sergilemesi kesinlikle yanlış bir durumdur. her dini doğru düzgün öğretecek, hepsine eşit mesafede duracak olsun o zaman güzel bir ders olabilir ama bu haliyle hiç sağlıklı olmadığı düşüncesindeyim.
  jimi
 5. saçma sapan bir ders. uygulanması ayrı bir fiyasko, içeriği ayrı bir fiyasko.

  neden derseniz açıklayayım.

  önce uygulama kısmını açıklayayım. bu derste bildiğiniz din dersi veriliyor. e peki bir şey soracağım? benim müslüman olmayan arkadaşlarım kendi dininin eğitimini alamaz mı? dininin ne emrettiğini yetkili bir ağızdan öğrenme hakkına en az benim kadar sahip değil mi? sahip! e, durum böyleyken neden çocuklara okullarda bu ders veriliyor? tamamen dayatmadan kaynaklı, %99 oranıyla alakalı yani. nasıl olmalı derseniz de kuran kurslarının yerine din dersi koyun. bakın çok ciddiyim yapın bunu. önce orada çocuklara ders verecek imamı formasyon dersine sokup din öğretmeni yapın. yazın okullarda bildiğin sınıf tahtasını da alsın camiye çocuklara ders versin. isteyen gitsin, istemeyen gitmesin.

  içerik neden fiyasko diyecek olursanız da şunu söylerim. çocuklara anlamsız bir nakarat ezberletmekten öteye gitmiyor din kültürü dersinin içeriği. kaç tane okulda kaç tane hocayla işledim bu dersi. birisi hariç ,ki hayatımda yeri ayrıdır, teşekkür borcum var o hocama, her biri dinden bihaber insanlardı.

  adam bana gelip kafirun suresi kısa, onu ezberle gel dediğinde türkçe mealini anında yüzüne okuyup üstüne de bir ton laf etmiştim adama. yine olsa yine yaparım. halbuki her ne kadar okulda din kültürü derslerine karşı olsam da çocuklara tekerleme öğreten hocaların yerine adam akıllı birileri ders verse, bana cidden adı üstünde kültürünü öğretse o da tamam ancak böyle değil.

  anlayacağınız şunu demek istiyorum. bilim yerinde bilim, din yerinde din. bunun neresi kötü?

  bu arada hocam, bunu okumayacaksınız, okursanız da size olduğunu anlamayacaksınız belki ama yine de seviyorum sizi. valla, bakın yeriniz ayrıdır. seviyorum sizi.
 6. din kültürü derken din=islam kafasıyla değil de, tüm popüler dinlerin içerik, tarih ve kültürel etkisi bazında, hor görme veya küçük düşürme olmadan işlendiği bir ders olsa oldukça yararlı olacak ders.
  gerçekteki halinde ise zorunlu olduğu için türk=müslüman hükmünün, başka dinden olanların ya da atayizlerin haklarının çiğnenerek sürdürülmesinden başka pek de bir işe yaramayan bir ders. zaten "ahlak" kısmı hiç yok, ahlak okulda derste öğretilir/öğretilebilir mi, o da tartışmaya açık.
  akagi
 7. lisede en çok zevk aldığım dersti kendisi.(bu arada dededen ateistim, onu belirteyim.) nedeni mi? efendim bizim öğretmenimiz ateistti. evet türkiye'de yaşıyorum, eğitimimi burda aldım. ama adam ateistti işte. öyle müfredattan falan işlemezdi bizim dersler. genel dinler tarihi, dinlerin ana teması, islam nedir, hristiyanlık nedir, vs. vs. bu arada yabancı okulunda falanda okumuyordum, bildiğiniz devlet okulu. konular bittikten sonra din felsefesi veya illuminati masonluk gibi ağır konuları tartışırdık hocamızla. sınavlar din üzerinden değilde ahlak üzerinden olur, her sorunun herkes için kendince cevabı olduğundan herkes yüz alırdı. anlayacağınız iyi insan olma dersiydi bizimkisi. öyle ayetleri falan ezberlemedik. türkiyenin üç büyük şehrinden birinde bir öğretmenin cesareti sağolsun bütün okullarda boş olarak geçen bir ders bizde en değerli dersti.

  tabi ilkokul tam tersiydi. klasik herkesin yaşadığı dayatma ders. ezberletilen ayetler, dualar. islamın yunan mitolojisini masum ve olağan bırakan hikayeleri arasında işlendi. ben genelde koydum kafayı uyudum yalan söylemeyeceğim. sınavlarda da kağıdın başına bismillahirrahmanirrahim, sonuna da amin yazardık; seksenbeşin üzerinde not alırdık.
 8. işin siyasi boyutu bir yana, hocaları genelde ilginç olan ders. belki de bana öyle denk geldi.

  ortaokulda hoca gariban bi adamdı. bir tane kartalı vardı. pazarlarda gider onla yumurta satardı. hiç de gocunmazdı. hurma da satardı ramazan geldiğinde. bir keresinde öğlenciydik. son ders din dersi. iftar saati dersin tam ortasına geldiği için son dersler yapılmazdı o ara. ama o gün sınav vardı, mecbur yapılacak. adam sınavı da yapayım ama oruçlu öğrenciler de varsa mağdur etmeyeyim diye sınav ortasında hurma dağıtmıştı herkese.

  lisedeki hoca da motosiklet ile okula gelirdi. milletin yeni yeni laptop taşımaya başladığı zamanlardı. bu adam derse laptopunu getirir, dikkat şahan çıkabilir videoları izletirdi. bir de çok değişik bir ailesi vardı bu adamın. mesela anlattığına göre bunun eniştesi bir gün evde tek kalmış. akşama kadar televizyon karşısında oturmuş ve gece rahatsızlanmış. doktor da eniştesinin fazla radyasyon aldığını, televizyon zehirlenmesi yaşadığını söylemiş.
 9. zorunlu olarak verilmektedir. ateist çocuklar derste "ben allah'a inanmıyorum." tarzı bir şey söylese arkadaşları tarafından kesinlikle dışlanır. bunu bile düşünememişler. görüşü kendilerinden farklı olan tüm insanları dışlıyorlar. ben müslümanım ama ateistlere veya başka dine mensup kişileri hiçbir zaman dışlamadım.

  saygı.
 10. milli eğitim bakanlığı tarafından okullarda zorunlu olarak okutulan ders.

  ülke insanına din ve ahlakı öğretmesi beklenen dersin dini öğretip öğretmediği şüpheli olsa da ahlakı öğretemediği kesindir.