• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (8.12)
dinle küçük adam - wilhelm reich
wilhelm reich'ın, deyimleşmiş "küçük adam"a seslenişi, bilimsel değil, insanca bir belgedir. 1946 yazında, yayımlanma amacı olmadan, orgon enstitüsü'nün arşivi için yazılmıştır. uzun yaşam ve acı deneyimlerinden damıtılan, kendi gerçek gereksinimlerinden bilincine varmaları ve artık zalimce kendi kendilerini mahvetmekten vazgeçmeleri için, insanlara yöneltilmiş sarsıcı bir çağrıdır.

dinle küçük adam, insana doğru yapılan yolculuğun kitabıdır. wilhelm reich, insan doğasının varoluşunu anlama/anlamlandırmaya kapı aralarken; yaşanılan ortamın biçimleyiciliği karşısında gözlenenlerin, deneyimlerin aktarımını önceler. gösterirken düşündürür, olagelenlerin insan ruhunda açtığı yaraların neden/niçinlerine de baktırır.


 1. kendini tutsak eden yine kendinsin. küçük, sıradan bir adamsın sen.
  *
  senin içeriği bomboş toplantıların yerine kendi kendisiyle kalmayı seçtiğinde sosyal biri olmadığını söylüyorsun.
  *
  öfkelenme küçük adam! her zaman bir göçmen ve sürgün olarak kalacaksın. bu dünyaya rastlantıyla geldin ve usulca gideceksin. bağırıyorsun, korktuğun için bağırıyorsun, çünkü dizginlenemez bir korku seninki.
  *
  doğayı düzeltmeye çalışmak yerine, kavramayı ve korumayı öğren. boks maçını izlemek yerine kitapçıya git, eğlence merkezleri yerine uzak diyarlara yolculuk et.
  *
  toplum benim, toplum marangozdur, bahçıvan, öğretmen, hekim ve fabrikadaki işçidir. toplum bunlardır; küçük kanserli, gerilmiş kaslı, yüzü maskeye dönmüş kadın değildir. sen hayat değil, hayatın çarpılmış görüntüsüsün sadece.
  *
  hayatı güzel ve mutlu yaşamak her şeydir. korkulu ruhlar seni yolundan alıkoysa bile yüreğinin sesini dinle, hayat sana acı çektirse bile duygusuzlaşma.