diş çekimi - youreads

  1. ufak tefek operasyonlar içinde acısı sonradan fazlasıyla çıkan, insanı canından bezdiren cinsten. öyle çekiyor olmuyor, böyle yapıyor olmuyor derken doktor ağzınızda çetin bir mücadele içinde. siz ise çatır çutur seslerin arasında, az sonra bana ne olacak diye cebelleşiyorsunuz o koltukta. asıl zoru ise anstezi ile uyuşmuş azı dişinin oradan bir şekilde alınması değil. temizlik ve bakımı. alveolit denen bir zıkkım var ki sormayın ve de aman dikkat edin. o derin yara ve boşluğu temiz tutmak çok önemli.

    her yemekten sonra mutlaka ağzınızı çalkalayın, hatta üşenmeyin bir kekik çayı yapın ve onunla. o besin artıkları orada birikmesin.
  2. çekilen yerde pıhtı oluşmadan, iyice oturmadan çalkalama yapmayın! o pıhtı bu işin en önemli yeri. bana doktor 24 saat demişti. kişiden kişiye değişir mi bilmem.
  3. yerine implant yapılacak kökü kırıl ölü dişim çekilirken (2012) o kadar rahatlamıştım ki size anlatamam. resmen senelerin ıstırabı son buldu, orası öyle bir ferahladı, içeride birikmiş kan öyle bir çıktı ki ben böyle bir rahatlama yaşamadım daha önce.
  4. açılın ben doktorum.
    diş çekilmesi travmatik bir olaydır bu doğru fakat çekimden sonraki bakım önemli eğer dikkatli yapılmazsa bir arkadaş bahsetmiş alveolit (çekim yerinin iltihaplanması) oluşabilir. çok ağrılıdır ve tedavi edilmelidir. çekimden sonra ilk gün ağzı çalkalamamak ve o bölgeyi temiz tutmak gerek zaten doktorunuz size yapılacakları anlatmalıdır. sonrası iyilik güzellik . o boşluğu implant veya protezle doldurmak gerek yoksa yandaki dişler boşluğa kayabilir. ağız bakımı önemli sevgili youserslar. işin büyük kısmı kişinin kendisine kalıyor. dişlerinizi fırçalarken ayrıca , dilinizi de fırçalamayı unutmayın bakteriler orada da kolonize oluyor.