district 9 - neill blomkamp - youreads

  • izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (7.52)
district 9 - neill blomkamp
30 yıl önce uzaylılar dünyayla ilk bağlantılarını kurarlar.insanlar onlardan ya bir saldırı ya da büyük bir teknolojik ilerleme geleceğini bekliyorlardır. fakat hiçbiri olmaz. aksine, kendi gezegenlerinde son hayatta kalan uzaylılar sığınmak için dünyamıza gelirler. tüm dünya devletleri onlarla ne yapacaklarını tartışırken, yaratıklar güney afrika'da district 9 olarak tanımlanan bir yere geçici olarak yerleştirilirler. artık, uzaylıların dünyada bulunmasıyla ilgili sabırlar tükenmiştir. uzaylılar üzerindeki kontrol, multi-national united mnu'a verilmiştir. bu özel şirket eğer uzaylıların silahlarından yapabilirlerse muazzam paralar kazanma peşindedir. fakat şirket başarısız olmuştur, çünkü silahların aktivasyonu için gereken şey uzaylı dna'sıdır. bir mnu çalışanı olan wikus van der merwe, dna'sını değiştiren gizemli bir virüsü kapınca, insanlar ve uzaylılar arasındaki tansiyon had safhaya gelir. aynı zamanda wikus en fazla peşinden koşulan ve en değerli adamı olmuştur. o, uzaylıların teknolojisini çözecek anahtardır. şimdi wikus'un bulunduğu düşmanca ortamda saklanacak sadece bir yeri vardır: district 9.


 1. dünya adlı gezegende dış dünyalı olmanın psikolojisini yalın bir dille anlatan, bilim kurgu olamayacak kadar rasyonel film. belgesel.
 2. !---- spoiler ----!

  uzaylıda olsa insan insandır.

  !---- spoiler ----!
 3. şimdiye kadar izlediğim dünya dışı canlıları konu edinen filmler arasında "uzaylı"ların en gerçekçi ve en yaratıcı şekilde betimlendiği filmdir.

  ayrıca insanoğlu da o kadar gerçekçi bir şekilde betimlenmiş ki uzaylılar ve insanlar arasındaki çatışmalarda 'yürüyün andromeda'nın aslanları' demekten kendimi alamadım.

  uzaylıların ilk amerikalılarla temasa geçtiği, kıyameti koparacak büyüklükte göktaşı yaklaştığı zaman bütün dünyanın nasanın ağzının içine baktığı, sonra ahlaki, bedensel ve zihinsel yönden dört dörtlük amerikalı bir kahramanın çok büyük fedakarlıklar yaparak bütün samanyolu galaksisi'ni kurtardığı sikik hollywood filmlerine de selam çakmıştır efendim;
  !---- spoiler ----!

  asıl şaşırtıcı olan geminin manhattan, washington ya da chicago yerine johennesburg şehrinin tam merkezine konuşlanmış olmasıydı.

  !---- spoiler ----!
  dude
 4. son yıllarda izlediğim en ilgi çekici senaryoya sahip bilim kurgu filmlerinden biri. gerçekten çok beğendim. bunca zamandır izlememiş olduğuma pişman oldum da diyebilirim. böyle güzel filmleri ıskalamamak gerek. umarım film de sinyalleri verildiği üzere devamı gelir.
 5. "uzaylı" olgusuna farklı bir açıdan yaklaşan bu film yüzünden bir uzaylıyla empati yapmadığımız kalmıştı, onu da yaptık.
  "uzaylı filmi" deyip geçmemek gerekir, anlatmayla da olmuyor ama yine de zaman ayırıp izleyin. ama sonrasında benim yaptığım gibi buraya gelip iki satır ile geçiştirmeyin. uzun uzun yazın (spoyler vermeden) çünkü hak ediyor.
 6. bilim kurgu filmlerine bayılmama rağmen bu filmi hiç sevmedim sevemedim. çok güzel bir konu bence çöp olmuş. ya tamam çöp çok abartılı. ama olmamış anlatım zevksiz.