• izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (8.79)
dog day afternoon - sidney lumet
birinci sınıf dolandırıcı sonny ve arkadaşı sal, brooklyn bankası’nı soymaya karar verirler. bankada yaşanan küçük aksiliklerle sinirleri gerilen ikili, bankada tüm kasaların boş olmasıyla şoka girerler. bu esnada bankanın çevresini donatan polisler karşısında ne yapacaklarını şaşıran ikili, biraz şaşkınlıktan biraz da mecburiyetten içerideki insanları rehin almak zorunda kalırlar. sonrasında gelişen onlarca sürpriz olay karşısında tamamen tepkisiz kalan ikili kendilerini kısa zaman içerisinde hem suçlu hem de kahraman olarak görme şansına erişirler. 


 1. Açık ara izlediğim en iyi suç filmlerinden biridir. Sidney lumet'in en sevdiğim filmi hâlâ 12 angry man olsa da ikinci sırada kesinlikle bu vardır. Filmde herkesin sıcaktan bunalması terlemesi vesaire dikkat çeker, zaten dog day ifadesi aşırı sıcak yaz günleri için kullanılmaktadır. Gerçek bir hikayeden uyarlanan muazzam bir kurgusu vardır. "Al paçino da overrated yaaa hep alfa hep maço hep aynı rollerde mehhh" diyenlerin kafasına fırlatmak istediğim filmdir. Zira bu filmde al paçino trans sevgilisinin cinsiyet değiştirme ameliyatı için banka soyan bir eşcinseli oynamaktadır.

  !---- spoiler ----!

  Al paçino en müthiş performanslarından birini sergilemiştir. Polise "Kiss me!" diye haykırdığı sahne enfestir. Favorimdir.

  Aynı sahnede geçen "attica!" sloganıyla 13 eylül 1971 yılında attica state isimli new york hapishanesinde gerçekleşen 29 mahkum ve 10 rehinenin ölmesi, 89 kişinin de yaralanması ile sonuçlanan kanlı operasyona ve polis terörüne gönderme yapılır.

  Bahsi geçen sahne:
  [ https://youtu.be/IzQnrBeB8Tg]

  !---- spoiler ----!