1. özgüveni olmayanlarına kendimi emanet edemeyeceğim sağlık personeli.
 2. hekim. hastalıklarımızı teşhis eden ve iyileşmemiz için bize yol gösteren güzel insan. hep söylerim, allah doktorların kapısına düşürmesin ama doktorları da başımızan eksik etmesin.

  not: size vurmaya kalkanların da eli kırılsın.
 3. 5 yılın sonunda olmayı umduğum meslektir. insanlara şifa dağıtmak ve ağrılarını azaltmak en kutsal amaçlardan birisidir. eminim ki çoğu tıp öğrencisinin motivasyon kaynağı da bu düşüncedir. insanların çoğu isimlerinin soluna fazla onem verir. benim icin beni gerçek adımla çağıran insanların varlığı benim gercek değerimi gösterir. nickimin hikayesi de buradan gelir. asla ne olduğumuzu unutmamak dileği ile.
 4. teşhisi ben koyarım bana şikayetlerini söyle!! tipi isyanlarında haksız olan meslek grubudur. doğru, teşhisi sen koyacaksın ama bunun için isyan etmene gerek yok ki? 3. sınıfta hastaya nasıl yaklaşılacağı hakkında ders yok mu? hiç mi ne bileyim bir iletişim becerin yok?

  hasta yanlış teşhis ile gelmiş olabilir. hasta teşhis ile hastalık arasındaki farkı ayırt edemiyor olabilir. tıp bilmemek suç mu ki oraya tedavi olmak için gelen hastaya ayar vermeye çalışıyorsun?

  bu halkın %90'ı grip'i hastalık olarak değil ateşim var + halsizim + kusuyorum semptom kombosu olarak biliyor. yoksa evde ilgili testi yapıp gelmediği aşikar.

  örnek diyalog şöyle bakın:

  - buyrun neyiniz var?
  + sanırım grip olmuşum.
  - teşhisi ben koyayım siz şikayetinizi söyleyin
  + ...

  bunu bu şekilde yapmanın agresif ve yapıcı olmadığı çok açık. daha güzeli:

  - buyrun şikayetiniz nedir?
  + sanırım grip olmuşum
  - hmm... ateşiniz var, halsizsiniz, ... doğru mudur?
  + evet
  - bunlara ek olarak bir şikayetiniz var mı?
  + yok
  - evet grip olmuşsunuz.

  şöylesi çok daha ağrısız ve zararsız değil midir? teyit et işte adamı, bu kadar ya? hastanın kendisi dr. house olduğunu iddia etmiyor ki. sinüzit der, grip der, soğuk almışım sanırım der, migren olabilir miyim der... halk arasında bilinen hastalıklardan fikir yürütür. o adamın "migren olabilirim" derken "evet gerçekten gerekli tetkikleri ve ayırıcı tanıyı yaptım migren olabilirim" kastettiğini düşünen doktorun bilinç durumunu merak ediyorum.

  grip -> ateş + kusma + halsizlik
  migren -> başım çatlıyor
  sinüzit -> burnum akıyor + kafam ağrıyor

  tamam terminoloji yanlış ama adamın ne demek istediği belli işte. tamam de, sor, migren olup olmadığını bir teyit et. zaten migren olmuşum diyen adamın asıl sorunu da akciğer tümörü değildir herhalde. zaman da kaybetmezsin sormakla. sonra söyle migren değil ama şu olmuşsun migren olsa böyle olur diye ve yolla. basit?

  + buyrun şikayetiniz nedir
  - gullain-barre sendromu olduğumdan şüpheleniyorum...
  + çüş!
  - immün sistemim periferik sinirlere saldırıyor gibi hissediyorum doktor :(
  + lucy sen misin?
  - kaslarım ağrıyor bööle

  var mı lan böyle bir şey?
 5. akademik doktor ünvanı ile karışmaması için "hekim" kelimesi ile ifade edilmesinin daha uygun olacağını düşündüğüm meslek mensubu.
 6. tıp okumuş olanlarından nefret eden güruhun amacını merak ettiğim meslek.

  seversin, anlarım. işimi severek yapmamı sağlarsın.
  sevmezsin, anlarım. sevmesen de işimi layıkıyla yaparım.
  saygı duyarsın, anlarım. ben de sana saygı duyarım.
  saygı duymazsın, anlarım. kişisel olmadığını düşünürüm, işimi yaparım.

  lakin;

  maaşının eleştirilmesini ve taşlanmasını anlamam. bugün türkiye'nin sayısal alanda en başarılı 15.000 öğrencisi ancak tıp fakültesine girebiliyor. yani doktora gittiğinizde karşınızda %100 ihtimalle türkiye derecesi yapmış birisi oluyor. buna neden olan şey para da olsa, saygınlık da olsa, beyaz önlük de olsa, mazoşist olmak da olsa realite bu. bu durumu bozmak için ellerinden geleni ardına koymayan insanlar var. bakın bunu komiklik olsun şaka olsun trollük olsun diye yapanlar bile var da, gün gelecek amacınıza ulaşacaksınız; artık tıp fakültesi tercih edilmeyen bir yer haline gelecek, o zaman annemizi babamızı götürecek doktor bulamayacağız. ben size söyleyeyim.

  şunu mu istiyorsunuz yani; "hekimlerin maaşları düşürülsün, çalışma şartları artırılsın, fakülteleri okunmaz okullar haline gelsin, toplumda saygı görmez insanlar olsunlar ki artık başarılı öğrenciler tıp seçmesin, bölümün bir albenisi kalmasın. biz de başarılı öğrencilerden yetişme doktor görmeyelim hastanelerde, hepimiz mutlu olalım."

  gerçekten çok ilginç.
 7. meslek egosu diye bir durum var tabi ''biz ve onlar' ayrımı oluşuyor ister istemez. 'bağzı doktorlarda olan egoda rte'yle ve yeni yetme savcılarla yarışacak düzeydedir.
  her dakikada 1 tane tıp konulu tez yazılıyormuş, 1 dakikada 1 tez.
  1 daikakada bir iddia yani. senin bunların hepsini bilebilmen mümkün değildir, hastalığı çeken bilir, üzerine araştırma yapar, doktordan daha çok şey bile bilebilir. doktor da nihayetinde 6 yıllık bir eğitimden sonra doktor olmuştur.
  1900'da kokain bağımlılığını eroinle tedavi etmeye çalışan adamlarsınız siz. düne kadar tüm suçu tuza tereyağına atıyordunuz o da yalan çıktı bak. bu kadar burun kalkıklığına ne luzum var yani.
 8. bu ülkede 3-5 dakika bekletmek zorunda kaldığı hasta-hasta yakını tarafından bile şiddet görmesi "muhtemel" kişilerdir.

  gelir adam 2 kurşunla öldürür sonra mahkemeye çıkar bana aksakallılar göründü, benim zevkim bu canım istedi vurdum der...

  sonra bakarsın mahkemede takım elbise giymiştir bi de hakimim, beyim falan der... aaa iyi hal. hadi güle güle.
 9. anlaşılan ekşideki özgüven muhabbeti ta buraya kadar gelmiş. ya bari şu son olaylardan sonra yapmayın bunu. daha bu hafta adamın! teki sırf canı istedi diye, alanında başarılı yılın hekimi seçilmiş bir doktoru katletti.

  he kardeş he özgüvenimiz tavan yapmış, arş'a değiyor, aşağıdan bakınca göremezsin bile o derece.
 10. ölüm zamanını mümkün olduğunca uzatmaya çalışan ve bunu yaparken mümkün olduğu kadar kaliteli bir yaşam sürmenizi isteyen insandır.