1. amerikan para birimi. simgesi $ olmak ile birlikte, bu günlerde türk lirasına karşı rekor kırarak 2.60tl'nin üzerine çıkmıştır.
 2. abd para politikasında sıkılaşma kararı alındığından beri devamlı olarak değer kazanan para birimi. uzun vadede değer kazanmaya devam edecektir.
 3. abd para politası vs tr cumbaba deklarasyonları.
  bilemedim aq.
 4. amerikan, yeni zellanda, kanada ve bilimum afrika ülkesinin para birimi.
  amerikan para birimi: united states dollar / usd
 5. ekonomiden anlamam, para teorisi de bilmem. arz talep eğrisini koklamışlığım vardır. ama bu dolar nedir arkadaş yahu.
  tamam, ekonominin kendi dinamikleri içinde doların tl karşısındaki bu artışı doğal olabilir ben işin o kısmında değilim. ben sadece isyan ediyorum.
  bilgisayar almaya kalkışsan dolar üzerinden,
  telefon almaya kalkışsan dolar üzerinden,
  kindle öyle,
  ingilizce kitaplar zaten öyle.

  biz, ülke olarak napıyoruz ki? evde spor yapayım desen onu bile amerikalı yapıyor. ha türkler de birşeyler yapıyor ama onlar da sağolsun banane banane diyerek abilerinden geri kalmıyorlar (bkz: vestel)

  ben isyan ediyorum arkadaş. adamın kendi alım gücü bağlamında 100 lira verdiği şeye ben hem daha düşük ücret kazanıp hem de 300 lira vermeye isyan ediyorum.
 6. doların simgesi; ispanya pesosunun kısaltılmış hali olan ps'nin zamanla iç içe geçirilmesi ile ortaya çıkmıştır.
 7. an itibarı ile yellen'in yellenmesi ile yerle bir olmuş para birimidir. fed 2016 için planladığı 4 kademeli faiz artışı planlarını 2 olarak revize ederek güvenilirliğini kaybetmiştir. japonya ve çin abd'nin planlarını bozmaya devam ediyor. haftaya perşembe merkez bankası için faiz indirim fırsatıdır bu. reisin inşaatçılar için istediği, deliler gibi arzuladığı bu indirim gerçekleşirse yeniden 3'lü seviyeler beklenebilir. 2.86 - 2,76 arası kademeli alım planlanabilir kanaatindeyim. yatırım tavsiyesi değildir.
 8. ayni zamanda uluslararasi petrol piyasasinda kullanilan para birimidir. her kim ki baska para birimi kullanmaya kalkar, basina cok kotu isler gelir
  (bkz: irak)
  (bkz: libya)
 9. yeni bir yellen faciası ile yatırımcısını süründüren para birimi. 16 marttaki 2.76 beklentim güçlenmiş oldu.fx'den uzak dur sözlük.acımazlar.