donmuş gıdaları çözdürüp tekrar dondurmak - youreads 1. öncelikle dondurma işlemiyle mikroorganizmalar ölmez. sadece ortamda su olmadığı için aktivite gösteremezler.
  çözdürmeyle tekrar canlılık aktivitesi kazanacaklar ve hızla üremeye başlayacaklardır. ancak 65-70 derece üğzerinde yapılan pişirme işlemiyle mikroorganizmalar yok edilir.

  bu bilgileri pratiğe dökelim;
  taze aldığınız besini direkt dondurabilirsiniz; çıkarınca pişiririp yerseniz. sorun yok.
  taze aldığınız besini önce pişirir sonra dondurur ve çıkarınca tekrar pişiririp yerseniz yine sorun yok.
  yani dondurma işleminden önce pişmesi veye pişmemiş olması önemli değil, yeterki çıkarınca çok bekletmeden pişirin.

  ama temelde; dondurulmuş ve sonra çözdürülmüş besinler tekrar dondurulmamalıdır.
  1) çözdürme işlemiyle geçen uzun zamanda yüksek miktarda bakteri ürer.
  2)bu bakteriler vücuda asıl zararı veren toksinlerini oluşturabilir.
  3)daha önemlisi bakteriler sporlarını bırakabilirler ki spor dediğimiz oluşum bakteriden daha dayanıklı ve yüksek sıcaklığa daha dirençlidir. yani pişirmeyle bunu yok edemeyebiliriz.

  bu sebeplerle çözdürülen besin tekrar dondurulmamalıdır. pişirilmeli, pişirdikten sonra dahi dondurulmamalıdır. tüketemeyecekseniz atmanız gerekir.
 2. insanların genelinin bilgisinin aksine, herhangi bir sorun olmadığını okudum bugün.

  "hayat tehlikelerle dolu, özellikle de yemekler. ancak bir kez çözülen donmuş gıdaların tekrar dondurulmaması (ve sonrasında en azından yenmemesi) gerektiği masalı nasıl yayıldı, hiç belli değil. büyük ihtimalle, insanlar çözülen yemeğe üşüşebilecek mikroplardan korkuyorlar. özellikle mantarlar ve bakteriler birçok gıda maddesine yerleşmeyi severler.

  yiyecekler, buzdolabının dışında 10 derecenin üzerinde uzun süre bekletilirse, üzerinde bakteriler ve diğer mikroorganizmalar oluşabilir gerçekten. ancak bu tehlike her türlü gıda için geçerlidir; gıdaların donup çözünmesi ya da hiç donmamış olması fark etmez. çünkü gıdaların tekrar dondurulması, taze halde dondurulmalarıyla aynı etkiyi yapar: mikroorganizmaların bir çoğu bu şekilde ölür.

  işlenmiş et ürünleri, ıspanak, mantar ya da bütün bir menü dondurulurken yiyeceklerin belki tadı ve görünüşü zarar gördüğü gibi, ısı değişikliği uzun vadede besin değerini de olumsuz etkiler. ama tıbbi açıdan, bir kez de on kez de çözüp dondursanız, hiç bir sakıncası yoktur."

  kaynak: ntv yayınları - cahillikler kitabı 3 sağlık : yazar; dr. werner bartens
 3. en büyük risk balıkta.
  özellikle marketlerden alınan balığı dondurursanız siz ilk kez dondurduğunuzu sanıyor olabilirsiniz ama muhtemelen ikinci kez dondurmuş olacaksınız.
 4. listeria ve yersinia +4 derecede en hızlı şekilde ürediğine göre çözünme aşamasında gıdaya bulaş olursa tekrar donduğunda bu bakteriler cayır cayır ürer buzdolabında.
 5. asla yapılmaması gereken bir eylemdir.

  pişirme işlemi yaparken çiğ ete dokunan bıçak ve tezgahta sebze meyve bile kesmeyin.

  profesyonellerin yaptığı dondurma çözme tekrar dondurma işlemi ayşe teyzenin mutfağında gerçekleştirebileceği bir proses değil.

  ölürsünüz pamuk tıkarlar.
 6. her konuda olduğu gibi toplumun genel yargılarının peşinden gitmek yerine, açık fikirli olarak doğruyu aramak gereken bir sağlık konusu.

  uzman değil akıl sahibi bir birey olarak değerlendirdiğimizde; buzdolabının dışında 10 derecenin üzerinde uzun süre kalan gıdalarda bakteri ve spor ürediğinden bahsediliyor.

  uzmanlardan cevap beklediğim sorular:
  1) çözdürme sırasında geçen sürede çok fazla bakteri ve spor ürüyorsa, düz mantıkla tek seferde de yememelisin değil mi ?

  2) balık hiç dondurulmadan da eve bozuk bir şekilde gelebilir değil mi ? sorun çözülmesinde mi, bozulmasında mı ?

  3) donduruldu çözüldü ama hiç 10 derecenin üzerine bir sıcaklıkta bulunmadı, sadece bu dondurup çözmeye özel yiyecekte vücuda zararlı bir durum oluşur mu ?

  ek beklentim:
  bu konuda yapılmış gerçek bir akademik çalışma. (kadın programı doktorlarının tv yayınları referans kabul edilmez, yayınlanmış makale olacak.)

  şuan için yargım;
  ister dondur ister dondurma, yiyecekler dışarıda uzun süre beklemeyecek, dondurup çözdürmeye özel bir konu yok.

  bozulmuş gıdaları yemeyin, dondurup çözdürme mitini de unutun.


  edit: takip ettiğiniz bir başlığa bilgi gelince içinde yeni yazı görünmüyorsa; engelli listesine bakmak ve oradan hangisi olduğunu tahmin edip, yazdıklarına ulaşmak gerekiyormuş.

  ayrıca, her özel durum için aynı soruyu tekrar sormak zorunda kalmak, eğitim sistemimizin yetersizliğinin en büyük göstergesi ne yazık ki.
 7. birden fazla sefer çözülecek miktarda gıda edinemediğimden, benim için sorun olmayan riskli eylem.