donmuş gıdaları çözdürüp tekrar dondurmak - youreads 1. öncelikle dondurma işlemiyle mikroorganizmalar ölmez. sadece ortamda su olmadığı için aktivite gösteremezler.
  çözdürmeyle tekrar canlılık aktivitesi kazanacaklar ve hızla üremeye başlayacaklardır. ancak 65-70 derece üğzerinde yapılan pişirme işlemiyle mikroorganizmalar yok edilir.

  bu bilgileri pratiğe dökelim;
  taze aldığınız besini direkt dondurabilirsiniz; çıkarınca pişiririp yerseniz. sorun yok.
  taze aldığınız besini önce pişirir sonra dondurur ve çıkarınca tekrar pişiririp yerseniz yine sorun yok.
  yani dondurma işleminden önce pişmesi veye pişmemiş olması önemli değil, yeterki çıkarınca çok bekletmeden pişirin.

  ama temelde; dondurulmuş ve sonra çözdürülmüş besinler tekrar dondurulmamalıdır.
  1) çözdürme işlemiyle geçen uzun zamanda yüksek miktarda bakteri ürer.
  2)bu bakteriler vücuda asıl zararı veren toksinlerini oluşturabilir.
  3)daha önemlisi bakteriler sporlarını bırakabilirler ki spor dediğimiz oluşum bakteriden daha dayanıklı ve yüksek sıcaklığa daha dirençlidir. yani pişirmeyle bunu yok edemeyebiliriz.

  bu sebeplerle çözdürülen besin tekrar dondurulmamalıdır. pişirilmeli, pişirdikten sonra dahi dondurulmamalıdır. tüketemeyecekseniz atmanız gerekir.
 2. her konuda olduğu gibi toplumun genel yargılarının peşinden gitmek yerine, açık fikirli olarak doğruyu aramak gereken bir sağlık konusu.

  uzman değil akıl sahibi bir birey olarak değerlendirdiğimizde; buzdolabının dışında 10 derecenin üzerinde uzun süre kalan gıdalarda bakteri ve spor ürediğinden bahsediliyor.

  uzmanlardan cevap beklediğim sorular:
  1) çözdürme sırasında geçen sürede çok fazla bakteri ve spor ürüyorsa, düz mantıkla tek seferde de yememelisin değil mi ?

  2) balık hiç dondurulmadan da eve bozuk bir şekilde gelebilir değil mi ? sorun çözülmesinde mi, bozulmasında mı ?

  3) donduruldu çözüldü ama hiç 10 derecenin üzerine bir sıcaklıkta bulunmadı, sadece bu dondurup çözmeye özel yiyecekte vücuda zararlı bir durum oluşur mu ?

  ek beklentim:
  bu konuda yapılmış gerçek bir akademik çalışma. (kadın programı doktorlarının tv yayınları referans kabul edilmez, yayınlanmış makale olacak.)

  şuan için yargım;
  ister dondur ister dondurma, yiyecekler dışarıda uzun süre beklemeyecek, dondurup çözdürmeye özel bir konu yok.

  bozulmuş gıdaları yemeyin, dondurup çözdürme mitini de unutun.


  edit: takip ettiğiniz bir başlığa bilgi gelince içinde yeni yazı görünmüyorsa; engelli listesine bakmak ve oradan hangisi olduğunu tahmin edip, yazdıklarına ulaşmak gerekiyormuş.

  ayrıca, her özel durum için aynı soruyu tekrar sormak zorunda kalmak, eğitim sistemimizin yetersizliğinin en büyük göstergesi ne yazık ki.
 3. listeria ve yersinia +4 derecede en hızlı şekilde ürediğine göre çözünme aşamasında gıdaya bulaş olursa tekrar donduğunda bu bakteriler cayır cayır ürer buzdolabında.