• izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (7.75)
donnie darko - richard kelly
80'lerin sonunda geçen öyküde, donnie darko adında 16 yaşında bir genç, bazı gerçek olmayan görüntüler görmeye başlıyor. özellikle de tavşan kostümlü bir adam beliriyor sık sık. çevresiyle uyum sorunu yaşayan genç, ailesinin ve okulun kendisi için çizdiği yoldan ayrılıp, esrarengiz misafirinin izinden gidecektir...
80'lerin gençlik filmleri, bilim kurgu ve korku filmlerinin, tüyler ürpertici karışımı olarak tanımlanabilecek film, son dönemin en ilgi çekici bağımsız yapımlarından biri.
yönetmenin ilk filmi olan donnie darko, 2001 sundance film festivali'nde gösterildi. filmin son derece başarılı web sitesi ise en iyi web sitesi ödülü aldı.


 1. güzel bir filmdir. insana beyin jimnastiği yaptırır, zira anlaması zordur. fakat anladıktan sonra hayatınızın en iyi filmlerinden birisi olup çıkar.

  ayrıca "karanlık yolculuk" olarak türkçe'ye çevrilmiştir. hiç kendilerine sormuyorlar mı acaba "lan donnie darko karakterin ismi, özel ismi biz neden çeviriyoruz" diye, çok merak ediyorum.
 2. başlığındaki oylamaya özel olarak "izledim ama anlamadım" butonu konması gereken film.
  thun
 3. anlamadığim yerleri anlayıp beni aydınlatması için babamdan izlemesini istediğim ve sonuç olarak sadece 'hristiyan propagandası işte' gibi bi açıklamayla yetinmeme sebep olan karmaşık fakat mükemmel film.
  (bkz: they made me do it)
 4. bu film için imdb ye üye olup 1 verdim, burada da 1 verdim... linç etmeyin lütfen, anlamadığım gibi anlayana rastlamadım. tabi bu benim eksikliğim de olabilir, yardımsever yazarların aydınlatmalarına açığım...
  pirus
 5. (bkz: izleme-izlettirme) listesinde kesinlikle yer almasi gereken zaman kaybindan oteye gecmeyen anlamsiz bir film.
  tskn
 6. filmi izleyeli baya zaman geçti, eşimle oturup konusunu hatırlamaya çalıştık. tavşan vardı, ergen çocuklar vardı, birileri ölüyordu, ergen çocuk hayaller görüyordu.
  filmden hatırladıklarımızın bunlar olduğuna karar verip filmi hiç anlamamış olduğumuza kanaat getirdik.
  10 yıl sonrasının kafasıyla tekrar izleceğiz bakalım, yine anlamazsak recep ivedik'ten başlayarak tekrar edeceğim tüm filmleri.

  10 yıl sonra izlemiş insan editi: anlaşılmayacak bir şey yokmuş. ya da dönem içinde bolca paralel evrenli, zaman kaymalı film/dizi/anime izlediğim için algılarım açılmış.

  zaman yolculuklu anime demişken aklıma geldi; hem anime hem de zaman yolculuğu konularının işlenişini seviyorsanız, steins gate muazzam bir yapıttır. donnie darko sonrası iyi gider.
 7. güzel filmdir. hatta çok güzel filmdir ki müritleri bile vardır. bunlar haftada üç dört kez oturur bu filmi izler. nereden mi biliyorum lisede ben de onlardan biriydim, bokunu çıkadığımı sonradan anladım.

  ayrıca s darko denen boktan mı boktan bir devam filmi vardır. dilim varmıyor gerçi devam filmi demeye, yönetmen farklı senarist farklı vs. "darko" adı kullanılarak seyirci toplamaya çalışılmış üçüncü kalite bir televizyon filmi.
 8. en sevdiklerimden, şarap gibi yıllandıkça daha da bir güzelleşiyor.
 9. zamanın çekilmiş filmleri arasında iz bırakanlardan biridir. filmin en güzel detaylarından birisi jack gyllenhaal'ın film boyunca inişli çıkışlı ruh hali, hali hazırda ki lineer olmayan zamana müthiş oturmuş. anladığım kadarıyla o zamandan sonra nerede sayko ve sosyopat rol varsa jack gyllenhaal her yönetmenin aklına gelmiştir ki örnekleri de çok; prisoners, zodiacvs.
  film'i sevenler ya da sevmeye devam etmek istemeyenler bundan sonrasını okumasın.

  !---- spoiler ----!

  film izlenildikten sonra zannedilen yanlışlardan bir tanesi, iki farklı zaman dilimine sahip olduğudur. aslında film'de üç parçalı bir zaman çizelgesi var; atlama'nın etkisi, günümüz, atlama'dan sonrası. atlamanın etkileri süreç baladığı andan itibaren aslında görüşler olarak donnie'nin etrafında zaten çift zamanlı bir evren yaratmakla başlıyor, film ilerledikçe bulanık olan görüşlerde netleşmeye donnie'nin iki farklı zamanda yer alan zihninin olayları kavrayamayıp kendini, çakıştığı diğer zihin'in düşünce yapısından kurtaramayıp onları benimsemesiyle kendini kaybetmeye başlıyor. bu sayede aslında zaman yapısı kolay algılanıyor. film'de aslında tüm sırrı, görüşleri ve düşünceleri ortadan kaldıracak olan the philiosphy of time travel kitabının kopyasına şuradan bakabilirsiniz ve uyarı; senaryo gözünüzde aşırı basitleşir.
  ( http://www.donniedarko.org.uk/philosphy-of-time-travel/ )
  !---- spoiler ----!