• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (0.00)
dönüş yolu - erich maria remarque
"...batı cephesinde yeni bir şey yok’un devamı niteliğinde olan dönüş yolu, i. dünya savaşı’nın sona ermesiyle evlerine dönen bir grup askerin topluma uyum sağlamakta yaşadıkları zorlukları anlatıyor. başta aileleri olmak üzere tüm toplumdan kopmuş, ıssızlaşmış askerler gündelik hayatın akışına kapılmakta, askerdeki hiyerarşik ve sosyal düzenin artık geçerli olmadığını idrak etmekte güçlük çekmektedirler. onca ölüm gördükten sonra yaşamın anlamını sorgulamaya başlayan eski askerler nihayetinde birbirlerine de yabancılaşmaya başlarlar..." (kitapyurdu.com tanıtım metninden)


 1. batı cephesinde yeni bir şey yok'taki bölükten geri kalan bir grup askerin maceralarını anlatan roman; sanki "ilk kitabın anlatıcısı paul sağ salim evine dönse neler yaşardı" sorusuna cevap arar gibi. bu kitabın anlatıcısı ernst evine dönüyor, yarım bıraktığı öğretmen okulunu bitiriyor. ama sivil hayata adapte olmak hem onun için, hem de silah arkadaşları için çok zor...

  !---- spoiler ----!

  özellikle sevgilisi için katil olan asker arkadaşının mahkemesinde tanıklık ederken "bu adam verdun'da onlarca fransız öldürdü, hiçbiriyle sorunu yoktu ama kimse ona katil deyip ceza vermedi, üstüne madalya verdiniz; şimdi gerçekten ona kötülük etmiş birini halledince mi katil oldu" diye soran ernst'in savcıyla olan diyalogları taxi driver filmini aklıma getirdi. nereden geldi aklıma; travis bickle da post-vietnam sendromuyla mustarip biri diye mi yoksa? bilemiyorum, serbest çağrışım zahir.

  !---- spoiler ----!