• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (8.80)
Yazar franz kafka
dönüşüm - franz kafka
"gregor samsa bir sabah yatağında sıkıntılı rüyalarından uyandığında, kendini dev bir böceğe dönüşmüş olarak buldu."dönüşüm çağdaş dünya edebiyatının en çok tartışılan başyapıtlarından biridir. kafka, ailesiyle birlikte yaşayan bir gencin sabah uyandığında kendini bir böceğe dönüşmüş olarak bulmasını öyküleştirmektedir. bu öykü aynı zamanda günlük yaşamın tekdüzeliğine karşı bir başkaldırıdır. 20. yüzyıl insanının mkıstırılmışlığını, toplumsal çalkantılar içindeki bunalımını olanca içtenliğiyle duyumsatan bir yazardır kafka.(tanıtım bülteninden) (kitap bilgileri idefix'den alınmıştır.)


 1. farklı, ancak tadı kalan klasik romanların
  cok dışında harika bir kitap,gerçekten de insana kendini böcek gibi hissettiriyor, samsa unutamayacagim bir karakter
 2. bircok yazarin ufkunu acmasi bakimindan da onemli bir yeri vardir.
  abi
 3. gerçekten kimim var ki dedirten , böcek olduğunu hissettiren duygu karmaşası .
 4. ahmet cemal çevirisinden okumakta fayda var, can yayınlarında olsa gerek...
  mutlu
 5. yozlaşı eleştrisi yüzlerce kitapta yapılmıştır ama bu öyküde kullanılan bakış açısı kuşkusuz yeni bir adımdır.
  one
 6. sisifos söyleni ile yorumlayarak okununca ilham verici.
 7. var olma, birey olma çabasını ve bu çabaya karşılık hayatın kendini nasıl sindirdigini gözler önüne süren kafka'nın bunu anlatma biçimi gerçekten çok güzeldi.kısaca okuyun okutun .
 8. "eğer toplum gibi olup davranmaz isen toplum seni ya dışlar ya da yok etmeye çalışır" cümlesinin en iyi örneğini kafka bizlere bu kitabında sunar
 9. franz kafka edebiyatı çok farklı bu kitapta da belirdiği gibi farklı bir şekilde aforizmalar sunup mükemmeli yaratabilmiş. mileneya da saydıracaktım ama yok milena olmasaydı kafkayla tanışmayabilirdik.
 10. insanı farklı düşünmeye iten bir başka müthiş eser. kafka'nın duyguları betimleme yeteneğine hayran olmamak elde değil. okuyun okutturun.