dost - youreads 1. ekseriyetle "senin çiğerini bilirim" der. baktı şimdi mesela, sözlüğe bir şeyler yazacaksın onu düşünüyorsun dedi. hıı sen çok biliyosun.

  dostum dostum güzel dostum^:swh^
 2. bu dünyadaki son gününü aylarca görüşemediğin için sana harcayan kişidir. ve o vedalaşmaya bir gün öncesinden seni kilometrelerce uzaktan getiren aynı kalp frekansına sahip olduğun kişidir. en acısı da gecenin bir vakti habersiz giderken seni belirsizce nefes nefese uyandırıp, sabahında uzun uzun yankılanan bir sela ile aranızdaki tüm sırları da beraberinde götüren kişidir. artık boyutu ne olursa olsun sürekli dertleştiğin, güldüğün ve arada sırada da tartıştığın kişidir. dostunuzun, o kişinin kıymetini bilin..
 3. dünyada sahip olmayı en cok istediğim, her zaman yanınızda olacağını bildiğiniz, birlikteyken eğlendiğiniz hatta tüm dünyaya kafa tutabileceğinizi hissettiğiniz bir dost.
  insan dost kazığı yediğinde daha çok hissediyor eksikliğini.
 4. yeri yanınız olan insandır. aranıza giren mesafelere, kopukluklara rağmen o kadar süre sonra yan yana gelince bile konu sıkıntısı çekmezsiniz mesela bu insanla. yanında güldüğünüz gibi ağlayabilir veya korkabilirsiniz. siz bunu yaparken eşlik etmese bile yanınızda olması yeter de artar bile.
 5. bugün konuyla ilgili çok sevdiğim bir şiire rastladım.

  "ey dost,
  yanım senindir
  yarım senindir,
  canım senindir"
 6. tosta benzer.
  arada kaşar, salam ve sucuk da vardır.
  genelde pek çoğu ekmek olarak kalır, bir kısmı ise karşıdaki ekmeği beğenmez, daha iyilerine layık olduklarına inandıklarından giderler.
  yalnız kalan tek ekmek yapabileceği şeyi yapar. kendi içine kıvrılarak kendi kendine tost olur.
 7. tosta benzer.

  düşenin tostu olmaz.