1. warcraft 3 mapi olarak doğmuş (bkz: dota) ve sonradan bağımsız bir oyun statüsüne kavuşmuş olan moba türünde bir oyun.

  ilk dotanın kurucularından icefrog, ekibin dağılmasıyla tek başına kalmış fakat oyunu geliştirmeye devam etmiştir. oyuncu kitlesinin hızlı yükselişini farkeden valve, icefrog'u işe alarak dota 2'yi bağımsız bir oyun olarak ortaya çıkarmıştır.
 2. 43 milyon bilgisayarda yüklüdür.
  8 milyon aktif oyuncusu vardır.
  aynı anda 1 milyon oyuncunun aktif olmasıyla rekor kırmıştır.
  kikk
 3. defense of the ancients 2

  bazen yaşama bazenleri ise intihar sebebidir.
  warcraft dönemini de sayarsak 7 senelik düzenli ilişkim

  ekleme:bazı itemler yazılımcıların nicknamelerinden veya isimlerinden esinlenerek isimlendirilmiştir.
  kuz
 4. ankaralı bir dota oyuncusu için kuğulu,kızılay,cebeci,pavyon,dolmuş,çankaya bebesi ne demekse meram da öyle bir yerdir.dotacıların landmarkıdır.özledim şerefsizim.
  tanım moba oyunlarının atası,5v5 oynarak bölgeyi fethetmeye çalışıyorsunuz. warcraft mapi olarak tasarlanmış çok tutunca valve tarafından başlı başına bir oyun haline getirmiştir.
  cakal
 5. oturup sadece izlemesi dahi bir çok oyundan zevkli olan.
 6. league of legends'i bırakıp başladığım oyundur league of legends'deki gibi ilkokullu veya noob insanlara rastlamadım şuana kadar hadi hayırlısı.
 7. bağımlılık yaratan oyundur.

  7 sene önce dota 1 oynayarak başlamıştım yola, birçok bug vardı ama bunları bile bile yine de oynatıyordu kendisini. ilk bir senem çok komik geçmişti, öğreten biri olmadığı için her heroya aynı itemlardan alıyordum falan. ikinci senemde işi ciddiyete dökmüştüm çünkü yavaş yavaş bir takımım oluyordu, zevk alıyordum bu oyunu oynarken. üçüncü senemde neredeyse tüm heroları detayına kadar öğrenmiştim, artık günde iki öğün oynamazsam özlediğim bir oyun haline gelmişti dota. dördüncü senemde garena platformu üzerinden oynamaya başlamıştık takımımla ve ciddi anlamda güzel oynuyorduk. birçok insanla da tanıştım dota sayesinde, takımımız eksik olduğunda yanımızda olanları da benimsedik zamanla.

  bir gün dota 2'nin çıkacağını öğrendik. hiçbir oyuncu bağımlısı olduğu oyunun değişmesini istemez, biz de istememiştik. garena'da oynamaya devam ettik ve dota 2 çıktığında da garena'yı terk etmemeye sözleştik. aradan birkaç ay geçti ve garena çöktü, girilmiyordu dota 1'e artık, yetim kalmıştık! takımımız o gün dağıldı, biri lol'e başladı, biri evlilik işlerine karıştı, biri de çin'e gitti ve bir daha sesini duyamaz olduk. ^:wepla ve eurobattle çok kolay geliyordu bu arada^

  o koca takımdan sadece bir kişiyle ilişkim hiç kopmadı, sınıf arkadaşımdı zaten zamanında da. bir sene boyunca inadına dota 2'ye geçmedik çünkü o garena'nın katiliydi bizim için. bir sene dota oynamadım ama rüyama bile giriyordu oyun. kendimi minecraft ile, vice city ile oyaladım o bir sene boyunca. nostaljik oyunları seviyorum anlayacağınız.

  o arkadaşımla bir yaz oturduk ve artık sözümüzü bozmanın zamanının geldiğini söyledik çünkü dota, eksikliğinde inanılmaz bir özlem yaratıyordu. dota 2'ye o akşam başladık, pek bir şey değişmemişti, grafikler başta abartılı gelmişti lakin sonrasında buna hemen alışmıştık. skillerin değişmesi bizi epey zorlamıştı çünkü zaten bildiğimiz karakterler aynı görünümde başka şeylere dönüşmüştü, bu hiç hoşuma gitmemişti. yine de devam ettik ve yine iki kişi daha bulmayı başardık takım kurabilmek için, dört kişi yolumuza devam ediyoruz ama dota 1'deki kadar profesyonel bir kadro oluşturamadık. her gün bir kez oynarım dota 2'yi, oynamazsam içimde kalıyor çünkü.

  benim en tatlı bağımlılığım oldu dota, onu da böyle sevdim.
 8. iki kurye alındığında boşta olanı otomatik olarak kullanıyor kısayollarda. yeni patchin en güzel yanı bu sanırım.
  cakal
 9. oynadıkça rusçanızı geliştirebileceğiniz online oyun.
 10. sosyal hayat katili bir oyundur, kafaya takıp da 5000 mmr olucam derseniz sosyal hayatınızın dışında külliyen bütün hayatınızın içine edebilir, yaptım oradan biliyorum