• izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (8.57)
dr. strangelove or how i learned to stop worrying and love the bomb - stanley kubrick
soğuk savaş döneminde ruslara saldırmak için bahane aramakta olan çılgın general jack d. ripper, rusların 'amerikan halkının vücut sıvılarını kirlettiği' gerekçesiyle sscb'ne sürpriz bir nükleer saldırı yapmaya karar verir. nükleer silahlarla yüklü bir amerikan uçağı rus sınırına yakın bir bölgede soğuk savaş döneminin tipik devriye uçuşlarından birini yapmaktayken mürettebat ripper'dan sscb'ne saldırı emrini alır. bu esnada amerikan başkanı pentagon'daki danışmanlarıyla bir toplantı yaparak durumu değerlendirir. savaş yanlısı general turgidson bu durumun komünizmle hesaplaşmak için güzel bir fırsat olduğu görüşündedir. fakat rus büyükelçisi desadesky amerikan makamlarına rus savunma teknolojisinin geldiği son noktanın ürünü olan 'doomsday device'dan bahsettiğinde ve başkan'ın danışmanlarından eski nazi bilimadamı dr. strangelove buluşun varlığını onayladığında durum daha da tehlikeli bir hal alır; 'doomsday device', sscb'ne yapılacak herhangi bir nükleer saldırıda dünyadaki tüm canlıların yok olmasını sağlayacak bir karşı tehtid silahıdır...


 1. modern times - charles chaplin ile birlikte tüm zamanların en iyi kara mizah ve anti-militarizm örneklerinden biri. kubrick dehasının bir ürünü daha. diğerleri için (bkz: 2001; a space odyssey - stanley kubrick) , (bkz: a clockwork orange - stanley kubrick)

  normal şartlarda filmler hakkında bu kadar iddialı konuşmayı sevmem ama dr. strangelove bunu hak ediyor. pesimist bir kubrick senaryosu, kubrick ışıklandırmaları, kadrajlar muazzam. peter sellers'a ise ayrı bir parantez açmak gerekiyor. filmde canlandırdığı üç karakterdeki başarısın yanında filmin sonlarındaki dr. strangelove performansı hayranlık uyandırıcı kesinlikle. "jack ripper" karakteri yine yaratılmış en etkileyici absürt karakterlerden biri. (bkz: sterling hayden) oturup gülmek için izlenecek bir film değil ama zaten hiçbir film öyle izlenmemeli kanımca. fuları çıkartıp konuşursak harika film izleyin izlettirin efendim.

  filmde yapılan göndermelerin haddi hesabı yok. favorilerimden bir kaç örnek için:

  !---- spoiler ----!

  "group capt. lionel mandrake: colonel... that coca-cola machine. i want you to shoot the lock off it. there may be some change in there.

  colonel "bat" guano: that's private property.

  group capt. lionel mandrake: colonel! can you possibly imagine what is going to happen to you, your frame, outlook, way of life, and everything, when they learn that you have obstructed a telephone call to the president of the united states? can you imagine? shoot it off! shoot! with a gun! that's what the bullets are for, you twit!

  colonel "bat" guano: okay. i'm gonna get your money for ya. but if you don't get the president of the united states on that phone, you know what's gonna happen to you?

  group capt. lionel mandrake: what?

  colonel "bat" guano: you're gonna have to answer to the coca-cola company."

  "peace is our profession."

  "president merkin muffley: gentlemen, you can't fight in here! this is the war room."
  !---- spoiler ----!
 2. stanley kubrick'in neden dünyanın en iyi yönetmenlerinden biri olduğunun başka bir ispatı, 1964 yapımı olağanüstü makara film. soğuk savaş nedeniyle sürekli teyakkuzda olan amerikan ordusunda, emir komuta zincirindeki bir açıktan faydalanarak, kafasına estiği için sscb'ye saldırmaya karar veren komünizm düşmanı çatlak bir generalin sebep olduğu politik krizi müthiş mizahi bir dille ele alan film, yapılmış en başarılı politik satirlerden biri kabul edilir. ünlü aktör peter sellers'ın 3 farklı karaktere büründüğü filmin her sahnesi, her diyaloğu ayrı birer efsanedir. ancak özellikle abd başkanının, sscb başkanıyla telefonda yaptığı konuşmalar, komünizm düşmanı generalin ruslar hakkındaki komplo teorileri ile "gentlemen, you cannot fight in here, this is the war room" ve "mein führer, i can walk!" gibi replikler filmin mizahi yönünün asıl zirve yaptığı yerlerdir.

  peter george'un romanından uyarlanan filmin tam adı ise şöyledir: "dr. strangelove or: how i learned to stop worrying and love the bomb".