1. Dünya Dans Günü veya Uluslararası Dans Günü, Uluslararası Tiyatro Enstitüsü (ITI) ve UNESCO ortağı STK Uluslararası Dans Komitesi tarafından 1982 yılında tanıtılmıştır ve her yıl 29 Nisan'da kutlanmaktadır. Tarih, modern balenin yaratıcısı Jean-Georges Noverre (1727-1810)'nin doğum günü anısına ITI Uluslararası Dans Komitesi tarafından belirlenmiştir.

    Her yıl, olağanüstü bir koreograf veya dansçı dünyada dolaşan bir mesaj vermeleri için davet edilir. Bu kişiler World Dance Alliance ve ITI Uluslararası Dans Komitesi iş birliği ile Uluslararası Dans Günü kurucu kurumu tarafından seçilir.

    "Uluslararası Dans Günü Mesajı" nın hedefi tüm siyasi, kültürel ve etnik engelleri aşarak ortak dil olan Dans aracılığıyla insanları bir araya getirmek, bu sanatın evrenselliği içinde eğlenmek ve kutlamaktır. kaynak vikipedia

    keşke yeterince imkan sunulsa da gerek halk danslarına, gerek modern danslara yeterli ilgi ve katılım olabilse. hayat koşturmacası, telaşı, trafik, zamanı gereksiz kullanmak ve belki de teknolojinin hayatımızın orta yerine konuşlanması sebebiyle; bizi bedenen ve beynen rahatlatacak ve geliştirecek olan bir aktiviteden mahrum olarak yaşayıp gidiyoruz. ^: çok dertlendim yine, mevzu dans olunca^
  2. instagram'da socialdancetv (artık takip etmesem de) gibi hesapların tüm etkinliklerde olduğu gibi kutlanan hemen her ülkeden yayın yaptığı bir gün. insanlar gönüllerince dans ediyor. ülkemizde de gayet iyi dansçılar olduğunu fakat medyada görmediğimizi öğreniyor insan.